24.09.2023 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

img 0721 2023 09 23 112617

Muzeum Narodowe w Lublinie przygotowuje się do bezprecedensowej wystawy. W związku z planowaną na 2025 rok ekspozycją poszukuje prac artystek polskich urodzonych w latach 1800-1900, których działalność rozwijała się na przestrzeni XIX i w pierwszej połowie XX wieku. Do tej pory nie było w Polsce wystawy im poświęconej. Będzie to okazja do przedstawienia nieznanych, zapomnianych malarek. Kuratorką ekspozycji jest Bożena Kasperowicz, z którą porozmawiamy o tym, jak przebiega często detektywistyczna praca odszukiwania nazwisk i dzieł. Przy tej okazji porozmawiamy też o niedawnych nabytkach Muzeum Narodowego w Lublinie. To „Portret kobiety (Portret Blanche Mazier)” Olgi Boznańskiej, „Macierzyństwo” Alicji Halickiej, „Snopki siana” i „Rodan” Meli Muter.

Prace Barbary Falender można do 15 października oglądać w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wystawa nosi tytuł „Przez dotyk”. Odwiedzimy ją razem z krytyczką sztuki, Martą Ryczkowską.

Do 22 października odbywać się będą w Lublinie koncerty w ramach XII edycji Międzynarodowego Festiwalu „Nikodemowicz – Czas i Dźwięk”. Na dziś w Trybunale Koronnym zaplanowano koncert kameralny z okazji 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Meyera. Kompozytor, od lat mieszkający w Niemczech, przyjedzie do Lublina. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” przypomnimy, co Krzysztof Meyer i jego żona, muzykolożka Danuta Gwizdalanka sądzą o roli muzyki w naszym życiu.

W 373 odcinku słuchowiska „Bazarek” Stanisław zapamiętał, jak się mówi R, ale zapomniał, jak się mówi C, a teraz nie pamięta, czym się różni mówienie C od mówienia R. Na szczęście Helena pamięta.

Na zdjęciu obraz Meli Muter „Rodan”. Z kolekcji Muzeum Narodowego w Lublinie. Fot. Grażyna Lutosławska

Exit mobile version