21.09.2023 Informator kulturalny

342398999 956774822406351 6320779855346282125 n 2023 09 21 133952

Festiwal Ojce i Dziatki startuje w Lublinie

Proszę zarezerwować czas na wyjście do CSK z maluchami. W Lublinie po raz kolejny rusza Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. Słowem klucz obok promowania czytelnictwa jest rodzina. To w niej zdaniem organizatorów kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Lublin obok Warszawy, Radomia, Gdyni czy Wrocławia znalazł się w sieci miast, w których organizowany jest festiwal.

Festiwal to też wydarzenie, które przez różnorodne aktywności staje się mostem do literatury dla dzieci, które jeszcze do czytania nie są przekonane.

W tegorocznej edycji festiwalu w programie m.in. warsztaty z ilustratorami, spotkania z autorami, gry i zabawy, a także Ostry Dyżur Literacki.

Szczególnym wydarzeniem będzie wystawa „Dzieciaki. Janusz Stanny. Ilustracje”, któremu towarzyszyć będzie wyjątkowy pokaz multimedialny. Wernisaż tej wystawy o 18.00 w CSK w Lublinie.

Nieco wcześniej, od godz. 16.00, panel dyskusyjny dla rodziców pod hasłem „Odczytanie potrzeb dzieci i młodzieży – NGO w dialogu”.

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki potrwa do niedzieli.

Wystawa w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

„Oblicza śmierci” to tytuł wystawy przygotowanej przez Fundację Anthill, którą można obejrzeć w kościele pw. św. Anny w Kazimierzu Dolnym. Każdy element wystawy nawiązuje do tradycji i obrzędowości wokół śmierci. Śmierć jest ukazana w sztuce m.in. w malarstwie, rysunku i fotografii. Ma charakter interaktywny. W przestrzeni kościoła stanęły ekrany dotykowe. Można także zobaczyć szereg projekcji.

– Temat śmierci jest tematem trudnym, odrzuconym przez współczesną kulturę bądź pozbawionym wartości uniwersalnych, pozwalających zachować świadomość przemijania życia – mówią organizatorzy.

Wystawa dostępna w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą do 3 października. Od 4 października będzie prezentowana w Lublinie. Artefakty zgromadzone na wystawie pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Archidiecezji Lubelskiej.

Spektakl w Teatrze Osterwy

Choć tegoroczne Narodowe Czytanie za nami, społeczno-obyczajowa powieść z okresu pozytywizmu wystawiona zostanie na deskach Teatru Osterwy. Eliza Orzeszkowa publikuje książkową wersję „Nad Niemnem” dokładnie 25 lat po wybuchu powstania styczniowego. Tłem powieści jest historia dwóch żyjących obok siebie rodzin szlacheckich. Orzeszkowa tworzy portrety ludzi w czasach zwątpienia i beznadziei, a jednocześnie kreuje marzycielską, prawie utopijną wizję przyszłości.

Spektakl w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy jest formą patriotycznej baśni o nowej społecznej wspólnocie.

Początek spektaklu o 18.00 w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Wernisaż wystawy fotograficznej w lubelskim Baobabie

Fotografka i autorka reportaży Anna Liminowicz prezentuje swoją najnowszą książę zatytułowaną „Zamalowane okna” w Lublinie. To uznana postać w świecie reportażu i fotografii. Zdobyła m.in. nagrodę im. Krzysztofa Millera i Grand Press Photo, a także grant National Geographic Society’s Emergency Fund for Journalists.

Autorka przedstawia powojenną wymianę ludności z perspektywy murowanego domu we wsi Perły w powiecie węgorzewskim, skąd wypędzono rodzinę niemiecką, a w ramach akcji „Wisła” w 1947 r. przesiedlono rodziny z południowo-wschodniej Polski.

Spotkanie autorskie z Anna Liminowicz rozpoczyna się o 19.30 w Baobabie przy Krakowskim Przedmieściu 39B.

Fot. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki FB

Exit mobile version