17.09.2023 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

img 0691 2023 09 12 144027

O hrubieszowskim Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej porozmawiamy z jego koordynatorką, Katarzyną Suchecką. Archiwum, prowadzone jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Hrubieszowie. Gromadzi fotografie pokazujące stary Hrubieszów, jego zmieniający się wygląd, wydarzenia i życie jego mieszkańców. Posiada ponad 2 tysiące skanów zdjęć a także nagrania wspomnień. Pokazuje je na stronie internetowej catl.mbphrubieszow.pl oraz na profilu fb. Na wtorek zaplanowano spotkanie wokół fotografii dawnego Hrubieszowa.

“Antoni Starowieyski. Horyzont zewnętrzny – horyzont wewnętrzny”, to wystawa jaką można oglądać w Kamienicy Celejowskiej Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu. Kuratorką ekspozycji jest Dorota Seweryn-Puchalska. Porozmawiamy z nią w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

Bartosz Wójcik zaprosi nie tylko na spotkanie z Agą Zano, które rozpocznie cykl wieczorów z tłumaczkami, jakie poprowadzi w Muzeum Czechowicza w Lublinie. „Tłumacząc przekład” to okazja do spotkań także z Agatą Ostrowską, Justyną Czechowską i Teresą Tyszowiecką.

Janusz Opryński reżyseruje „Salę nr 6” Czechowa. Grają Jacek Brzeziński, Sławomir Grzymkowski i Łukasz Lewandowski. Premiera w Centrum Kultury w Lublinie w październiku. Porozmawiamy z nimi nie tylko o tym, jakie znaczenie ma dla nich literatura, przez jakie teksty i obrazy czytają ten tekst, jaka będzie ich zdaniem przyszłość literatury.

Zaprosimy na ostatni dzień Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie przygotowywanego przez Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie. To cykliczne wydarzenie kulturalne, które odbywa się od 1996 roku. Zdecydowano się wtedy na połączenie trzech wydarzeń – Dni Włodawy, Dni Ukraińskich i Dni Żydowskich – w jedno wydarzenie, które miało za zadanie zaprezentować bogactwo kultury i tradycji trzech narodów: polskiego, ukraińskiego i żydowskiego.

Obraz Antoniego Starowieyskiego na wystawie w Kamienicy Celejowskiej. Fot. Grażyna Lutosławska

Exit mobile version