12.09.2023 Informator kulturalny

thumb 2 2023 09 12 104033

Wystawa amerykańskiego fotografa Ansela Adamsa

“…cierpiący z powodu wielkiej niesprawiedliwości” – to tytuł wystawy prezentowanej w Zaułku Hartwigów w Lublinie.
To ekspozycja fotografii Ansela Adamsa z obozu dla internowanych japońskich Amerykanów w Manzanar.
– Ciekawostką jest fakt, że jedna z jego fotografii, “The Tetons and the Snake River”, została razem ze 115 innymi zdjęciami wysłana w kosmos na pokładzie sondy kosmicznej Voyager jako przesłanie dla pozaziemskich cywilizacji – mówi reprezentująca Warsztaty Kultury w Lublinie, Emilia Kietlińska.

Ansel Adams (1902-1984), z wykształcenia pianista, to najsłynniejszy amerykański fotograf, którego twórczość charakteryzowała się wielką wrażliwością na dziką przyrodę, chęcią do walki o jej zachowanie w stanie niezmienionym przez człowieka oraz wrażliwością na ludzkie cierpienia. Wraz z takimi postaciami jak Dorothea Lange, był pionierem wykorzystywania fotografii jako narzędzia kształtowania świadomości, walki przeciwko niesprawiedliwościom, wpływania na społeczeństwo i polityków. Adams był zwolennikiem “czystej fotografii”, bazującej na wysokim kontraście, precyzji ekspozycji i pracy w ciemni. Zarazem jednak odważnie eksperymentował, wymyślił technikę systemu strefowego do kontrolowania tonów zdjęcia, zwracał uwagę na wysoką jakość odbitek, ale sprzeciwiał się ręcznemu kolorowaniu zdjęć i do końca życia tworzył głównie prace czarno-białe. 

Wystawa będzie prezentowana do 30 września.

Warsztaty z Antonim Małkiem – pasjonatem pracy z drewnie

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na warsztaty z Antonim Małkiem – rzemieślnikiem, który podjął się kontynuacji rodzinnych tradycji pracy w drewnie. Do udziału w zajęciach zachęca reprezentująca organizatorów – Karolina Waszczuk.

Wystawa ilustracji świętych w Krasnobrodzie

W Krasnobrodzkim Domu Kultury prezentowana jest ogólnopolska wystawa pt. “Niezwykle zwykli ludzie. Święci w ilustracjach”. Idea tego projektu to prezentacja ilustracji jako dzieła i dziedziny sztuki, kierunków i trendów jej rozwoju oraz pokazanie różnorodności rozwiązań plastycznych w interpretacji wspólnego tematu na przykładzie świętych.

Ekspozycja ma także przywoływać pamięć o świętych, których obecność współtworzyła historię Kościoła i historię sztuki sakralnej.
Autorami prac są wybitni polscy ilustratorzy – laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie “polskiej szkoły ilustracji” – podkreśla dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury, Mariola Czapla.
     
Wystawa będzie prezentowana do 20 października.

Fot. Ansel Adams, e-teatr.pl

Exit mobile version