07.09.2023 Informator kulturalny

kra 1338 2023 09 01 105226 2023 09 07 111908

Kryminalne czwartki w Lublinie

W Polskim Radiu Lublin kolejna odsłona cyklu  Kryminalne Czwartki w Lublinie. Na dzisiejsze – pierwsze powakacyjne spotkanie z Maciejem Siembiedą, zaprasza Kierownik Biura Promocji i Projektów Radia Lublin – Agata Koss-Dybała.

Spotkanie w Polskim Radiu Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2, rozpocznie się o godz.18.  [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Festiwal horroru i kryminału

Z kolei jutro w Lubyczy Królewskiej, rozpoczyna się 2 edycja. Festiwalu Horroru i Kryminału – KRYMINALIA  LUBYCKIE. Do udziału w wydarzeniu zaprasza współorganizator imprezy – Mariusz Lewko. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Szerzej o festiwalowym programie, mówić będziemy w dzisiejszej Drugiej Połowie Dnia, po godz.13.

Wystawa o zbrodniach wojennych 

Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939-1945 – to tytuł wystawy, prezentowanej przed budynkiem Archiwum IPN w Lublinie.
Ekspozycja to najważniejsze informacje i opisy dotyczące zbrodni dokonanych przez okupantów niemieckich i sowieckich na obywatelach polskich w latach wojny i okupacji.
Wystawa pokazuje zbrodniczy charakter obydwu systemów totalitarnych: niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu.

Na kolejnych planszach wystawy możemy prześledzić działania wymierzone w polską inteligencję (Zbrodnia Katyńska i Akcja AB), niszczenie polskości na Kresach Wschodnich oraz ziemiach wcielonych do III Rzeszy, represje wobec polskiej wsi, piekło obozów i walkę z Armią Krajową. Rok 1945 nie przyniósł Polakom upragnionej wolności. Wkraczająca na teren Polski Armia Czerwona dopuszczała się rabunków, napadów, pobić, a nawet zabójstw. Więzienia i areszty wcześniej zajmowane przez Gestapo stawały się siedzibami sowieckiego kontrwywiadu wojskowego („Smiersz”) i policji politycznej (NKWD).

Ekspozycja Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939-1945, będzie prezentowana do 29 września 2023 r.

Z kolei przygotowaniom Polaków do II wojny światowej, poświęcona jest najnowsza wystawa przygotowana także przez lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Ekspozycja “Wrzesień 1939 Polska wobec niemieckiej i sowieckiej agresji”, prezentowana jest na placu Litewskim. 

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version