04.09.2023 Informator kulturalny

373030240 684546797032942 7609286726289689787 n 2023 09 04 094722

Zamojskie Spotkanie z Fotografią

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na kolejne otwarte Zamojskie Spotkanie z Fotografią.

Przypomnijmy, cykl odbywa się od lutego 2017 roku, a spotkania organizowane są dla wszystkich miłośników szeroko rozumianej fotografii.

– W ostatnim czasie różne okoliczności przyrody sprawiały, że spotkania nie odbywały się cyklicznie, ale wracamy! Wracamy z postanowieniem poprawy, konsekwencji i systematyczności! Nowy rok szkolny to dobra wymówka, znaczy okazja, na takie postanowienia! – zapowiadają organizatorzy.

I tak dzisiaj w programie zaplanowano:

O godz. 16.30 w Galerii Fotografii „Stylowy”, CKF „Stylowy” – finisaż wystawy fotografii Ryszarda Gołębiowskiego pt. „Percepcja czasu”.

Z kolei o godz. 17.00 w restauracji Corner Pub – spotkanie autorskie z Ryszardem Gołębiowskim, rozmowy o fotografii oraz prezentacja zdjęć uczestników spotkania.

Malarstwo Tomasza Bielskiego w Galerii przy Bramie

W Galerii przy bramie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk tym razem można podziwiać malarstwo Tomasza Bielskiego.

Artysta urodził się w Białymstoku. Ukończył wyższe studia magisterskie na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej na kierunku Architektura i Urbanistyka oraz podyplomowe na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk im. E. Gepperta we Wrocławiu. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Brał udział w wielu plenerach malarskich, wystawach poplenerowych, wystawach zbiorowych. Jest autorem czterech wystaw indywidualnych. Uprawia malarstwo sztalugowe w technice olejnej, akrylowej, pastelowej a także formy przestrzenne.

– W mojej twórczości zawsze interesowałem się człowiekiem oraz relacjami międzyludzkimi. Sporo czasu poświęciłem portretowaniu, starając się ukazać emocje modeli. Od pewnego czasu zwracam uwagę na fakt, że olbrzymią część naszego życia wypełnia oczekiwanie. Towarzyszy nam na każdym jego etapie. Prace prezentowane na tej wystawie są wynikiem próby zmierzenia się z niektórymi zagadnieniami, związanymi z tym tematem – mówi autor prac. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Ekspozycja będzie prezentowana do 20 września.

Stare fotografie na wystawie w Lublinie

W księgarnio-kawiarni Między Słowami prezentowana jest wystawa fotograficzna, przygotowana przez Dorotę Mościbrodzką. Jest częścią projektu „Archeologia kruchej materii. Ważkość archiwów fotograficznych w procesie ocalenia pamięci”.

Składają się na nią odbitki z anonimowych negatywów odnalezionych przez przypadkową osobę w archiwum przeznaczonym do likwidacji. Negatywy są datowane, najstarsze pochodzą z roku 1939. Zdjęcia zostały wykonane (prawdopodobnie przez ambitnego fotografa-amatora) w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Na kopertach, w których zostały posegregowane, znajdują się nazwy miejscowości i czasami nazwiska sportretowanych osób. Odbite współcześnie na papierach różnego typu, są świadectwem minionego czasu i miejsca. Wystawa jest furtką do zgłębienia ich historii – być może ktoś ze zwiedzających rozpozna kadr, rysy twarzy lub miejsce, co pozwoli poszerzyć wiedzę o tym niezwykłym zbiorze. Archiwum jest jednym z trzech, na których bazuje projekt – pozostałe to archiwum Zbigniewa Łazowskiego, fotografa, dokumentalisty, filmowca-amatora oraz paryskie archiwum Bogdana Konopki. Projekt jest realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dorota Mościbrodzka – fotografka, poetka, tłumaczka języka rosyjskiego. Stypendystka ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2019 oraz 2023 w dziedzinie sztuk wizualnych. Uczyła się w Lubelskiej Szkole Fotografii, Akademii Fotografii w Warszawie oraz w Pracowni Fotografii Centrum Kultury w Lublinie. Zajmuje się fotografią srebrową – autorską i archiwalną.

Eskpozycja będzie dostępna do 7 września.

Wstęp wolny.

Fot. Ryszard Gołębiowski

Exit mobile version