Zamość stolicą filmu historycznego [ZDJĘCIA]

dsc09181 2023 08 17 205459

16 produkcji z blisko 60 zgłoszonych wybrano do tegorocznej 11. edycji Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Filmy i ich twórcy powalczą o nagrody regulaminowe, publiczności oraz statuetkę „Zamość Perła Renesansu”.

Festiwal nr 1 w Polsce

– Przez trzy dni Zamość staje się stolicą filmu historycznego – mówi dyrektor Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Andrzej Bubeła. – Nasz festiwal, zdaniem uczestników, a przede wszystkim twórców filmowych, jest festiwalem nr 1 na mapie festiwalowej w Polsce. Misją naszego festiwalu jest budowanie tożsamości narodowej Polaków. Nasze cele to edukacja historyczna poprzez film i rozwój branży filmowej. Widownia się zmienia, zmieniają się wymagania współczesnego kina – i to obserwujemy na naszym festiwalu, że te filmy są coraz ciekawsze dla szerszej publiczności. Tym się w Zamościu przez te kilka dni zajmujemy.

– Uzupełniam wiedzę historyczną poprzez te filmy. Nie mogę się doczekać, bo w tamtym roku nie byłam, a to są zawsze super spotkania z historią. Naprawdę warto tutaj być. Lubię historię, dlatego tutaj przychodzę – mówią uczestniczki wydarzenia.

ZOBACZ jak wyglądała poprzednia edycja Festiwalu:

Bardzo bogata tematyka

– Na czym powinniśmy się skupić? To jest dobre pytanie, ale odpowiedź jest trudna, dlatego że tematyka podejmowana przez twórców, którą pokazujemy w tym roku na festiwalu, jest bardzo bogata – mówi Stanisław Król, przewodniczący jury. – Mamy historie od powstania styczniowego (historię mało znaną, czyli cudzoziemcy w powstaniu styczniowym), poprzez dramatyczne wydarzenia II wojny światowej, po współczesność. Mamy z jednej strony poszukiwania przeszłości na Wołyniu, odkrywanie tam śladów przez młode pokolenie, które próbuje zrozumieć, jak to było.

– Najbardziej czekamy na powstanie styczniowe („Powstali 1983”, reż. Wojciech Kalwat, Marcin Kołaczkowski). Zofia Kossak („Mulier Fortis. Kobieta mężna”, reż. Adam Kraśnicki) wydaje się bardzo ciekawa, no i „Kilof zamiast karabinu” (reż. Aleksandra Fudala-Barańska), o żołnierzach-górnikach, to też może być coś świetnego. Karolina, młoda Polka, która rusza przez Wołyń („Sad dziadka”, reż. Karol Starnawski) – to będzie ciekawy temat, ale może być ciężki – mówią kinomani.

„Tutaj nie ma złych filmów”

– Mamy mnóstwo filmów biograficznych o postaciach bardzo znanych i mniej znanych, ale wszystko jest dobrze podane – mówi Stanisław Król. – Na festiwalu w Zamościu nie ma złych filmów, bo spośród 60 obrazów wyselekcjonowanych zostało 16 do pokazów konkursowych.

CZYTAJ: Lubelscy archeolodzy zgłębiają tajemnice „mogiły Chrobrego” [ZDJĘCIA]

Na zdj. spotkanie z Małgorzatą Orłowską, fot. Piotr Piela

– Tradycją naszego festiwalu jest zapraszanie wybitnych twórców filmowych – mówi Andrzej Bubeła. – W tym roku mamy wyjątkowego gościa – po raz pierwszy przyjeżdża do nas rektor Łódzkiej Szkoły Filmowej, pani profesor Milenia Fiedler. Jest to wybitna montażystka filmów dokumentalnych, fabularnych, spektakli teatralnych. Jej dorobek to 240 produkcji filmowych, seriali i spektakli teatralnych.

– Twórcy lubelscy podejmują tematykę związaną z Zamościem, z regionem – mówi Stanisław Król. – W tym roku chociażby – co prawda w ramach pokazów pozakonkursowych – mamy film „Akcja H-T” (reż. T. Doroszuk, J. Oleszkowicz) dotyczący przesiedlenia, zmiany granic. Ale jest też znakomity w moim przekonaniu film pani Małgorzaty Orłowskiej „Gniazdo sierot” o zakonnicach stąd, które ratowały dzieci w czasie wojny, a co więcej, które ratowały dzieci bez rozróżnienia wyznania. Tematy związane z regionem są i powstają naprawdę znakomite filmy.

CZYTAJ: Zamość: wystawa poświęcona wybitnemu profesorowi [ZDJĘCIA]

Filmy na światowym poziomie

– Na festiwal zapraszamy na projekcje do Centrum Kultury Filmowej, ale i w inne miejsca. Dzisiaj jest inauguracja na Rynku Wodnym, gdzie wręczamy nominacje do nagrody Zamość Perła Renesansu – mówi Andrzej Bubeła.

– Warto przyjść, oglądać filmy, dlatego że historia jest znakomita. Slogan, że „historia jest matką życia” nie jest tylko sloganem. Jest w tym zawarta prawda. A po wtóre, te filmy są naprawdę dobre i dokumentalny film historyczny dzisiaj w Polsce jest na poziomie światowym, dlatego serdecznie zapraszam – mówi Stanisław Król.

Inauguracja festiwalu odbyła się dziś (17.08) o godz. 20.00 na Rynku Wodnym w Zamościu. W sobotę podczas gali zamknięcia poznamy zwycięzców tegorocznej edycji. Na zakończenie gali odbędzie się koncert „W siódmym niebie” w wykonaniu Voice Bandu i Eweliny Flinty w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu.

Na zdj. spotkanie z Wojciechem Królikowskim, fot. Piotr Piela

CZYTAJ: Święto filmu w Zwierzyńcu dobiegło końca [ZDJĘCIA]

W materiale wykorzystano spot reklamowy festiwalu, fragmenty filmów „Sad dziadka” (reż. K. Starnawski) i „Czarny mercedes” (reż. J. Majewski).

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Miasta Zamość.

Polskie Radio Lublin jest patronem medialnym wydarzenia.

AP/ opr. DySzcz

Fot. Piotr Piela

PROGRAM WYDARZENIA:

17 sierpnia 2023 / czwartek

14:00-19:15 Konkursowe projekcje filmowe – blok filmowy 1 / CKF Stylowy, ul. Odrodzenia 9 / bilety: 6 zł

14:00 Pokaz konkursowy: Powstali 1863, reż. W. Kalwat, M. Kołaczkowski – po projekcji spotkanie z twórcą

14:45 Pokaz konkursowy: Gniazdo sierot, reż. M. Orłowska – po projekcji spotkanie z twórcą

15:50 Pokaz konkursowy: W Chrystusie ożywione, reż. W. Królikowski – po projekcji spotkanie z twórcą

17:00 Pokaz konkursowy: Kilof zamiast karabinu, reż. A. Fudala-Barańska – po projekcji spotkanie z twórcą

18:00 Pokaz konkursowy: Pokojówka, reż. R. Bryll – po projekcji spotkanie z twórcą

20:00 Inauguracja 11. ZFF „Spotkania z historią” / Rynek Wodny / wstęp wolny

Pokaz nowości filmowych TVP Historia:

Akcja H-T, reż. T. Doroszuk, J. Oleszkowicz; 

Czarna wołga. Porwania dzieci, reż. P. Litka;

Folusznik, reż. A. Żmijewska;

Z ziemi obcej do Polski…Cudzoziemcy w Powstaniu Styczniowym, reż. L. Wiśniewski

18 sierpnia 2023 / piątek

10:00-14:30 Konkursowe projekcje filmowe – blok filmowy 2 / CKF Stylowy, ul. Odrodzenia 9 / bilety: 6 zł

10:00 Pokaz konkursowy: Na zawsze Melomani, reż. R. Mierzejewski – po projekcji spotkanie z twórcą

11:35 Pokaz konkursowy: Mulier Fortis. Kobieta mężna, reż. A. Kraśnicki – po projekcji spotkanie z twórcą

13:00 Pokaz konkursowy: Sad dziadka, reż. K. Starnawski – po projekcji spotkanie z twórcami

11:00 Retro-bajki – dla małych i dużych, cz. 1 / CKF Stylowy / bilety: 6 zł

15:30-19:30 Konkursowe projekcje filmowe – blok filmowy 3 / CKF Stylowy, ul. Odrodzenia 9 / bilety: 6 zł

15:30 Pokaz konkursowy: Ponary. Odmiana przez przypadki, reż. P. Kuciński – po projekcji spotkanie z twórcą

16:30 Pokaz konkursowy: Rozmowy z Jerzym Mierzejewskim, reż. K. Heyke – po projekcji spotkanie z twórcą

17:15 Pokaz konkursowy: 601. Tragedia Buczy, reż. A. Żądło – po projekcji spotkanie z twórcą

18:15 Pokaz konkursowy: Dziwak? Interpretacje, reż. A. Duda – po projekcji spotkanie z twórcami

20:00 Wieczór filmowy z Milenią Fiedler (rektor Szkoły Filmowej w Łodzi): spotkanie oraz plenerowa projekcja filmu Czarny mercedes, reż. J. Majewski / Rynek Wodny / wstęp wolny

19 sierpnia 2023 / sobota

11:00-15:30 Konkursowe projekcje filmowe – blok filmowy 4 / CKF Stylowy, ul. Odrodzenia 9 / bilety: 6 zł

11:00 Pokaz konkursowy: Filantrop. Erazm Jerzmanowski, reż. M. Guzy – po projekcji spotkanie z twórcą

12:40 Pokaz konkursowy: Gente Ruthenus, natione Polonus, reż. A. Jachiewicz-Szmidt – po projekcji spotkanie z twórcą

13:30 Pokaz konkursowy: Pamięć, reż. A. Czerniakowska – po projekcji spotkanie z twórcą

14:30 Pokaz konkursowy: Polscy seryjni… Karol Kot, reż. P. Litka – po projekcji spotkanie z twórcą

11:00 Retro-bajki – dla małych i dużych, cz. 2 / CKF Stylowy / bilety: 6 zł

15:30 Pokaz pozakonkursowy: Loret leśnik z charakterem, reż. M. Głowacki / CKF Stylowy / bilety:6zł

16.45 FINA poleca film z historią: Kocha, lubi, szanuje, reż. M. Waszyński / CKF Stylowy / bilety: 6 zł

20.00 Gala finałowa: wręczenie nagród 11. ZFF „Spotkania z historią” oraz koncert „W siódmym niebie” Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego w Zamościu i Voice Band & Ewelina Flinta / Rynek Wielki / wstęp wolny

Bilety dostępne w sprzedaży w kasach kina, ul. Odrodzenia 9 lub online: www.stylowy.net

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Wystawa muzealna: Podróż w malarstwie, malarstwo w podróży | lipiec-wrzesień 2023 | Muzeum Zamojskie, ul. Ormiańska 24 | bilety wg cennika muzeum | Organizator: Muzeum Zamojskie

Wystawa muzealna: Kulturowy recykling wystawa rzeźby Krzysztofa Brzuzana |sierpień-wrzesień 2023 |Galeria Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego, ul. Łukasińskiego 2B | bilety wg cennika muzeum | Organizator: Muzeum Zamojskie

Wystawa muzealna: Powstanie Styczniowe na Lubelszczyźnie 1863-1864 | kwiecień 2023-styczeń 2024 | Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, ul. Zamkowa 2 | bilety wg cennika muzeum | Organizator: Muzeum Zamojskie

Wystawa muzealna: Zachwyciłem się Zamościem. Wystawa w 40. rocznicę śmierci Jana Zachwatowicza | czerwiec-październik 2023 | Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, ul. Zamkowa 2 | bilety wg cennika muzeum | Organizator: Muzeum Zamojskie

Wystawa fotograficzna Percepcja czasu | Ryszard Gołębiowski | sierpień 2023 | Galeria Stylowy, ul. Odrodzenia 9 | wstęp wolny | Organizator: Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne

Biblioteczne „Spotkania z historią” | Wołanie o pamięć – w 80. Rocznicę Zbrodni Wołyńskiej – w programie m.in.: żywa biblioteka, spacer historyczny, „Kąkol na dożynkach. O Polakach ocalałych z ukraińskiego ludobójstwa” – spotkanie autorskie z Leszkiem Wójtowiczem, panel dyskusyjny „Wołanie o pamięć!” z udziałem: ks. T. Isakowicza-Zaleskiego, dr hab. A. Zapałowskiego, J. Bernacha |18-19.08.2023 |wstęp wolny | Szczegółowe informacje i program: bibliotekazamosc.pl | Organizator: Książnica Zamojska im. S. Zamoyskiego

Pokaz broni, sprzętu i umundurowania historycznego | 17-18.08.2023, godz. 10:00-17:00| Bastion VII Twierdzy Zamojskiej, ul. Łukasińskiego 2 | wstęp wolny | Organizator: Fundacja Bastion

Wystawa plenerowa: Powstali 1863-64| 18-27.08.2023, godz. 10:00-18:00 | Rynek Wodny | wstęp wolny | Organizator: Muzeum Historii Polski i Miasto Zamość

Exit mobile version