Zabytkowy kościół skrywał niezwykłą tajemnicę

hrud 1024x806 2023 08 21 201425

Unikatowe malowidło na ścianie zewnętrznej kościoła w Hrudzie w powiecie bialskim odkryto podczas prac remontowych tej XIX-wiecznej świątyni. Dzieło przedstawia scenę zwiastowania.

– Odkrycie było dla nas dużym  zaskoczeniem – mówi proboszcz parafii w Hrudzie, ksiądz Jarosław Grzelak. Poszukiwał on informacji o obrazie w dokumentach parafialnych. – Po odkryciu zacząłem przeglądać różne dokumenty parafialne i udało mi się odnaleźć zapisek w księdze wizytacji z 1939 roku. Było to zalecenie, żeby ten obraz odnowić. Niestety przyszedł czas wojny i nikt się tym nie zajął. Zaś po wojnie, w 1945 roku, kościół został oszalowany i to malowidło zostało zakryte.

CZYTAJ: Na lubelskim Starym Mieście odnaleziono pozostałości średniowiecznej baszty [ZDJĘCIA]

Bialski konserwator zabytków Arkadiusz Bojczuk podkreśla że to pierwsze w regionie odkrycie malarstwa naściennego na zrębie drewnianej świątyni. – Ten typ malarstwa ściennego zewnętrznego jest niespotykany na naszym terenie. Jest to taki przykład jednostkowy malarstwa naściennego zewnętrznego na zrębie drewnianej świątyni. Obraz jest dosyć zniszczony. Jest czytelny, ale te wszystkie rysy są dosyć mocno zatarte.

W czasie prac remontowych w kościele w Hrudzie odnaleziono też trzy ikony, które przedstawiają Matkę Bożą, św. Mikołaja i Chrystusa Pantokratora.

Wszystkie odkryte dzieła będą poddane renowacji, na ten cel przeznaczono z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków ponad 88 tys. złotych.

Kościół w Hrudzie został wybudowany w 1875 roku. Najpierw służył jako cerkiew prawosławna. Po I wojnie światowej został zaadaptowany na kościół katolicki. Wcześniej na miejscu świątyni znajdowała się cerkiew unicka.

MaT / opr. WM

Fot. Diecezja Siedlecka

Exit mobile version