79 lat temu 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Walka z Niemcami trwała 63 dni. Zryw poprzedziła tzw. Akcja “Burza”, w której brało udział wielu żołnierzy Armii Krajowej.
CZYTAJ: Przed Powstaniem była „Burza”
– Celem “Burzy” było wyzwolenie ziem polskich spod niemieckiej okupacji – mówi dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, Robert Derewenda. – Polskie Państwo Podziemne chciało, aby powstanie wybuchało sukcesywnie, nie na całym terenie okupowanej Polski, ale tam, gdzie zbliżała się Armia Czerwona. W ten sposób Polacy mieli walczyć z Niemcami o wyzwolenie ziem polskich. Przede wszystkim chodziło o wyzwolenie dużych ośrodków miejskich. Słynne operacje to np. Operacja “Ostra Brama” – wyzwolenie Wilna, ale Armii Krajowej udało się w ten sposób wyzwolić również Lwów oraz Lublin.
CZYTAJ: Syreny zabrzmią w hołdzie powstańcom
Wielu biorących udział w Akcji “Burza” żołnierzy Armii Krajowej na Lubelszczyźnie na wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego próbowało przedostać się do walczącej stolicy. Zostali jednak zatrzymani przez Sowietów, rozbrojeni i trafili do niewoli.
MaTo / opr. LisA
Fot. wikipedia.org