Huczne obchody 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej

300333175 408393004608653 1514213870196337424 n 2022 08 19 175727 2023 08 10 181124

30 tysięcy wiernych spodziewają się w Kodniu organizatorzy obchodów 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Uroczystości, których kulminacją będzie rekoronacja wizerunku cudownego obrazu, rozpoczną się w niedzielę 13 sierpnia i potrwają trzy dni. – Kodeń wraz z miejscowym sanktuarium jest przygotowany na te ważne wydarzenia – podkreślali dziś samorządowcy, władze województwa oraz misjonarze oblaci.

– W 1723 roku jako trzeci obraz w Polsce wizerunek Matki Bożej Kodeńskiej został ukoronowany papieskimi koronami i od tego czasu nigdy nie udało się świętować żadnego jubileuszu – mówi kustosz sanktuarium kodeńskiego, ojciec Krzysztof Borodziej. – Po raz pierwszy możemy w wolnej, niezależnej Polsce wyśpiewać Bogu Te Deum za obecność Królowej Podlasia. Stąd ta wdzięczność wyrażona w nowych jubileuszowych koronach, które zostaną nałożone przez legata papieskiego kardynała Stanisława Dziwisza 15 sierpnia. Korony pobłogosławił rok temu, 3 sierpnia papież Franciszek.

CZYTAJ: Pobłogosławił je papież. Nowe korony już w kodeńskim sanktuarium

– Wykonaliśmy wszystkie zaplanowane przed uroczystością inwestycje, m.in. przed bazyliką utwardzony został plac – mówi wójt gminy Kodeń Jerzy Troć. – Wykonawcy poradzili sobie z wodą. Koło bazyliki zawsze był zastój wody. Technicznie jest to bardzo dobrze rozwiązane na dzień dzisiejszy. Reszta będzie już po stronie ojców oblatów.

Na placu przed bazyliką ustawiony został pomnik poświęcony powstańcom styczniowym. – Jego odsłonięcie planowane jest w pierwszym dniu obchodów, 13 sierpnia – mówi sekretarz gminy Kodeń Mariusz Zańko. – Do tej pory był tylko głaz z tablicą. Ta tablica z nazwiskami powstańców będzie przeniesiona do kościoła św. Anny, a w centralnej części Kodnia, przy bazylice powstał wyniosły pomnik zbudowany z granitu i z marmuru. To rzeczywiście piękna inicjatywa. Raz na zawsze godnie upamiętniliśmy powstańców styczniowych. Jednocześnie stworzyliśmy miejsce patriotyczne, upamiętniające powstanie styczniowe na całym południowym Podlasiu. Pomnik został zaprojektowany i wykonany przez pana Mariusza Drapikowskiego – bardzo znanego i cenionego rzeźbiarza.

CZYTAJ: Przygotowania zgodnie z planem. Papieska rekoronacja w Kodniu

– Infrastruktura, jaka została wykonana w Kodniu i okolicach, została sfinansowana z budżetu województwa lubelskiego – podkreśla wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa. – Wyjątkowe uroczystości, 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, Królowej Podlasia. Myślę, że to wyjątkowa uroczystość dla wszystkich Polaków, dlatego jako województwo lubelskie, którego Kodeń jest jedną z wizytówek, podjęliśmy decyzję, aby zrealizować inwestycje niezbędne do tego, aby przywrócić blask temu miejscu. Stąd nowa nawierzchnia, nowy plac przed sanktuarium, stąd nowe, zmodernizowane drogi w centrum Kodnia. Zmodernizowaliśmy ponad 10-kilometrowy odcinek drogi 816 z Terespola w kierunku Kodnia. Środki finansowe, które zostały tutaj zainwestowane, to kwota ponad 9 milionów złotych. Podjęliśmy decyzję, aby sfinansować je w stu procentach z budżetu samorządu województwa lubelskiego.

Obraz Matki Bożej Kodeńskiej

– Dla nas chrześcijan to bardzo ważne i cieszymy się, że tak będzie to przedstawione, te modlitwy przez trzy dni – mówi pani Zofia z Białej Podlaskiej. – Każdy będzie mógł przyjść w wybranym przez siebie czasie. Co roku przyjeżdżamy pokłonić się Matce Bożej Kodeńskiej, podziękować za ten trud, który człowiek wkłada cały rok, i prosić, żeby na tym świecie dobrze czynić drugiemu człowiekowi. To jest najważniejsze.

Na obchody 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej został zaproszony prezydent Andrzej Duda. Prezydent otrzymał zaproszenie na uroczystość odsłonięcia pomnika Powstańców Styczniowych, która odbędzie się 13 sierpnia.

Obchody 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej będą transmitowane przez program 3 Telewizji Polskiej i Katolickie Radio Podlasie. Będzie je można też oglądać przez Internet.

MaT / opr. WM

Fot. Sanktuarium Maryjne w Kodniu Facebook / nadesłane / wikipedia.org, domena publiczna

Exit mobile version