Negocjacje związków z zarządem Bogdanki zakończone sukcesem – informuje biuro prasowe spółki.
W siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie strony w pełni porozumiały się co do zakresu i poziomu zabezpieczeń dla załogi w związku z nadchodzącym przejęciem Bogdanki przez Skarb Państwa.
CZYTAJ: Kasjan Wyligała: Bogdanka jest najbardziej efektywną ekonomicznie kopalnią w Polsce
Wynegocjowany przez stronę społeczną pakiet obejmuje trzy punkty:
- podniesienie od 1 września br. wartości tzw. flapsów, czyli bezpłatnych talonów na posiłki profilaktyczne do poziomu 1,5% wynagrodzenia minimalnego za płacę brutto,
- wzrost od 1 stycznia 2024 r. wysokości składki podstawowej opłacanej przez Spółkę na PPE (Pracowniczy Program Emerytalny) z obecnych 4,5% na 7%,
- wypłacenie świadczenia pieniężnego z tytułu wkładu załogi w 40-letni rozwój i utrzymanie w dotychczasowej dobrej kondycji organizacyjnej i finansowej przedsiębiorstwa, przekazanego załodze w 2 ratach: pierwsza wyniesie średnio na osobę 14 tys. zł brutto i zostanie wypłacona do 10 października 2023 r., druga wyniesie średnio na osobę 10 tys. zł brutto i zostanie wypłacona w I kwartale 2024 r.

W zakończonych dziś (30.08) wieczorem negocjacjach brali udział wszyscy członkowie zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka oraz przedstawiciele Zarządu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Górników w Polsce, Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność”, Związku Zawodowego Pracowników Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla w Polsce „Przeróbka” i Związku Zawodowego „KADRA”.
– Dziękuję stronie społecznej za dobrą atmosferę, otwartą postawę i udane negocjacje.(….). Uważam, że przejęcie przez Skarb Państwa będzie przełomowe dla Bogdanki i dla całej Lubelszczyzny, a pakiet pracowniczy zabezpieczy finansowo załogę na długie lata – podsumował prezes zarządu LW Bogdanka, Kasjan Wyligała.
– Jesteśmy w połowie negocjacji. Liczymy, że za około tygodnia będziemy mogli spotkać się w Ministerstwie Aktywów Państwowych, aby rozmawiać w sprawie postulatów związanych z przejęciem Bogdanki przez Skarb Państwa – zaznacza Mariusz Romańczuk, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Bogdance.

LeW / opr. WM
Fot. LW Bogdanka SA






![Radni byli "za". Wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Lublina [ZDJĘCIA] 5 EAttachments9599991347e8b8bb9216fdce8faeabd1925b259 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9599991347e8b8bb9216fdce8faeabd1925b259_xl-350x250.jpg)
![Zarząd Województwa Lubelskiego z wotum zaufania i absolutorium [ZDJĘCIA] 6 EAttachments96013912909e64df7d165c5a29614424ca06025 xl 1](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments96013912909e64df7d165c5a29614424ca06025_xl-1-350x250.jpg)
![Ciężarówka na ekspresówce w płomieniach [WIDEO] 7 EAttachments9601137e70ef015a0c1db58df66ca39f0808a1c xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9601137e70ef015a0c1db58df66ca39f0808a1c_xl-350x250.jpg)





