Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie ks. Franciszka Blachnickiego

mid 23806149 2023 08 06 134342

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę odznaczył pośmiertnie Orderem Orła Białego założyciela Ruchu Światło-Życie i twórcę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka ks. Franciszka Blachnickiego, przez wiele lat związanego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Order Orła Białego z rąk prezydenta odebrali w Centrum Ekologii Integralnej Ruchu Światło–Życie w Krościenku nad Dunajcem moderator generalny ruchu światło życie ks. Marek Sędek i główna odpowiedzialna Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła Urszula Pohl.

CZYTAJ: Będzie 800 Plus. Prezydent podpisze ustawę

„Za walkę o niepodległą, suwerenną Rzeczpospolitą”

Prezydent podkreślił, że Order Orła Białego jest „odznaczeniem wolnej, suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej”. – Dlatego tak szczególnie ks. Franciszkowi Blachnickiemu ten order się należy. Za walkę o niepodległą, suwerenną Rzeczpospolitą – stwierdził.

Wyjaśnił, że ks. Blachnicki walczył o niepodległą Rzeczpospolitą „poprzez ten element, który jest najważniejszy, bez którego nigdy jej nie było i nie będzie: bez Polaków, którzy mają wewnętrzne poczucie wolności i suwerenności”.

– To właśnie to wewnętrzne poczucie wolności, niezależności i głębokiego oparcia na fundamencie dalszym niż jakikolwiek ustrój państwowy budował ks. Franciszek Blachnicki, zaczynając od naprawy społeczeństwa poprzez Krucjatę Trzeźwości – przypomniał.

Prezydent wskazał, że wielu ludzi miało podobną przeszłość, jak ks. Blachnicki, ale niewielu „takiego ruchu, jak ruch oazowy, i tak wielkich zdolności organizacyjnych, właściwie spożytkowanych dla Rzeczypospolitej… Stąd Order Orła Białego”.

 Ks. Franciszek Blachnicki był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło-Życie – jednego z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II, działającego dziś w ponad 30 krajach – oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Był inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości, założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów oraz Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w niemieckim Carlsbergu.

Związany z Lublinem

Ksiądz Franciszek Blachnicki przez kilkanaście lat związany był z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, najpierw jako student, potem jako wykładowca i współtwórca Instytutu Teologii Pastoralnej.

– Ksiądz Blachnicki widział KUL, jako podbudowę teoretyczną dla Ruchu Żywego Kościoła, bo taka była pierwsza nazwa Ruchu Światło-Zycie – mówił Radiu Lublin doktor Robert Derewenda, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. – Ksiądz Blachnicki przekuwał teologię Soboru Watykańskiego II, te najnowsze trendy w kościele na działalność duszpasterską. Zresztą tak to podsumował kardynał Wojtyła, który powiedział, że ruch oazowy to nic innego, jak tak naprawdę teoria Soboru Watykańskiego II przełożona na praktykę.

Ksiądz Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 roku w Rybniku na Śląsku. Był uczestnikiem wojny obronnej we wrześniu 1939 roku, a następnie działał w konspiracji antyhitlerowskiej, za co został aresztowany i uwięziony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Po zakończeniu wojny wstąpił do seminarium i po jego ukończeniu w 1950 roku przyjął święcenia kapłańskie. W październiku 1961 rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1964–1972 kontynuował na KUL-u pracę dydaktyczno-naukową, publikując ok. 100 prac. Zmarł 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu.

W 2005 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, a 10 lat później papież Franciszek podpisał dekret potwierdzający heroiczność jego cnót.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Exit mobile version