Centrum Spotkania Kultur w Lublinie prezentuje sztukę wybitnej polskiej rzeźbiarki współczesnej Barbary Falender, eksponując jej różne tematy związane z cielesnością.
Barbara Falender debiutowała na początku lat 70. XX wieku i od tego czasu zajmuje specjalne miejsce w historii sztuki europejskiej, łącząc eksperymenty nad aktem związane z rewolucją seksualną z wielką tradycją klasyczną sięgającą czasów starożytnych.
Rzeźbiarka jest mistrzynią zmysłowej i idealistycznej rzeźby w najtrudniejszym i najcenniejszym materiale – marmurze. Jej dzieła zachwycają jakością wykonania, głębią emocji i wolnością poszukiwań – podkreśla – kurator wystawy – Paweł Leszkowicz. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]
Wystawa „Przez dotyk” dostępna jest do 15 października w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w Galerii Wystaw Czasowych na poziomie -1 oraz w Galerii na poziomie 0, przy ulicy Plac Teatralny 1.
Wystawa fotograficzna w “Między Słowami”
W księgarnio-kawiarni Między Słowami, prezentowana jest wystawa fotograficzna, przygotowana przez Dorotę Mościbrodzką. Jest częścią projektu „Archeologia kruchej materii. Ważkość archiwów fotograficznych w procesie ocalenia pamięci”.
Składają się na nią odbitki z anonimowych negatywów odnalezionych przez przypadkową osobę w archiwum przeznaczonym do likwidacji. Negatywy są datowane, najstarsze pochodzą z roku 1939. Zdjęcia zostały wykonane (prawdopodobnie przez ambitnego fotografa-amatora) w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Na kopertach, w których zostały posegregowane, znajdują się nazwy miejscowości i czasami nazwiska sportretowanych osób. Odbite współcześnie na papierach różnego typu, są świadectwem minionego czasu i miejsca. Wystawa jest furtką do zgłębienia ich historii – być może ktoś ze zwiedzających rozpozna kadr, rysy twarzy lub miejsce, co pozwoli poszerzyć wiedzę o tym niezwykłym zbiorze. Archiwum jest jednym z trzech, na których bazuje projekt – pozostałe to archiwum Zbigniewa Łazowskiego, fotografa, dokumentalisty, filmowca-amatora oraz paryskie archiwum Bogdana Konopki. Projekt jest realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dorota Mościbrodzka – fotografka, poetka, tłumaczka języka rosyjskiego. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2019 oraz 2023 w dziedzinie sztuk wizualnych. Uczyła się w Lubelskiej Szkole Fotografii, Akademii Fotografii w Warszawie oraz w Pracowni Fotografii Centrum Kultury w Lublinie. Zajmuje się fotografią srebrową – autorską i archiwalną.
Eskpozycja będzie dostępna do 7 września. Wstęp wolny.
Wystawa Stanisława Baja
Wystawę prac Stanisława Baja, można oglądać w Galerii Wirydarz w Lublinie. Ekspozycja nosi tytuł “Kamień rzeki” i została przygotowana z okazji 70. urodzin artysty. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]
Wystawę Stanisława Baja można oglądać do 16 września w Galerii Wirydarz przy ul.Grodzkiej 19 w Lublinie.
Fot. Sandra Bochyńska