W Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice” prezentowana jest wystawa malarstwa Marka Leszczyńskiego
Marek Leszczyński – artysta malarz, pedagog, regionalista, inicjator Plenerów Rodzinnych, od lat siedemdziesiątych związany z Radzyniem Podlaskim. Urodził się w 1948 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie (1967), a w 1976 roku obronił dyplom na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. Jego malarstwo mieści się w nurcie szeroko rozumianej sztuki figuratywnej. Warunkuje je specyfika Pogranicza – barwnego, wielokulturowego, oscylującego pomiędzy sacrum Wschodu i zachodnim profanum. Marek Leszczyński ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego obrazy znajdują się w muzeach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (m.in. Dania, Francja, Niemcy, USA, Kanada). Ilustrują też publikacje o charakterze popularyzatorskim i poetyckim.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace z różnych cykli, będą i obrazy muzyczne jak i stroje ludowe – mówi kurator wystawy Zuzanna Zubek-Gańska.
Board Mania
Turnieje, pokazy gier, warsztaty, panele i spotkania ze specjalistami – w CSK trwa dwunasta już edycja festiwalu Board Mania. To najdłuższy w Polsce konwent poświęcony grom planszowym, karcianym, kościanym i nie tylko, informuje – i Wojciech Mikołajczak z Fundacji Rozwoju Umysłu.
Tradycyjna architektura drewniana Lubelszczyzny – wystawa fotografii ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie
Trudno nam dzisiaj uwierzyć, że do lat 60. XX wieku na lubelskiej wsi dominowała drewniana zabudowa, która przyjęła odrębne formy regionalne. Były one wynikiem nieco odmiennych warunków życia mieszkańców, możliwości ekonomicznych i potrzeb estetycznych. Można wręcz było wyodrębnić wyróżniające się strefy architektury mieszkalnej.
Drewniana zabudowa zachowała się do dziś w niewielkim tylko stopniu, ale jak była ona zróżnicowana i jak pięknie współgrała z naturalnym wiejskim krajobrazem, możemy podziwiać na fotografiach przechowywanych w archiwum Sekcji Etnograficznej Muzeum Narodowego w Lublinie. Zdjęcia są także prezentowane na wystawie w Zaułku Hartwigów w Lublinie.
Fot. archiwum RL