6 tysięcy złotych – tyle mogą dostać właściciele domów jednorodzinnych na budowę instalacji zatrzymujących wody opadowe i roztopowe. To pieniądze z programu „Moja woda”. Deszczówka może być gromadzona w zbiornikach i oczkach wodnych. W dobie panującej suszy tak zwana mała retencja jest niezbędna – uważają hydrolodzy i apelują do mieszkańców domków jednorodzinnych, by gromadzili i wykorzystywali taką wodę. Można nią na przykład podlać ogród czy umyć auto. Specjaliści wskazują także na badania, które udowodniły, że taka woda może być z powodzeniem wykorzystywana do prania.
CZYTAJ: W dobie suszy mała retencja jest niezbędna. Ruszył program „Moja woda”
Spór pomiędzy Urzędem Miasta w Puławach a Towarzystwem Szkolnym “Nauka i Praca” dotyczący warunków użytkowania budynku przy ulicy Eustachiewicza. Zgodnie z aktem notarialnym z 1996 roku, ta organizacja może nieodpłatnie korzystać z obiektu prowadząc tam działalność statutową. Obecnie działa tam między innymi liceum, przedszkole oraz spółdzielnia socjalna.
CZYTAJ: Urząd Miasta Puławy kontra Towarzystwo Szkolne. Spór o warunki użytkowania budynku
Prezydent Andrzej Duda ogłosił termin wyborów. A co za tym idzie, oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza. Jest to okres dużej aktywności politycznej, emocjonalnych przekazów informacyjnych oraz zaciekłych walk o władzę. Eksperci apelują – powinniśmy znaleźć ziarno wartości w całym przekazie kampanijnym.
CZYTAJ: Wybory 2023. Jak nie poddać się politycznym manipulacjom?
30 tysięcy wiernych spodziewają się w Kodniu organizatorzy obchodów 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Uroczystości, których kulminacją będzie rekoronacja wizerunku cudownego obrazu, rozpoczną się w niedzielę 13 sierpnia i potrwają trzy dni. – Kodeń wraz z miejscowym sanktuarium jest przygotowany na te ważne wydarzenia – podkreślali dziś samorządowcy, władze województwa oraz misjonarze oblaci.
CZYTAJ: Huczne uroczystości z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej
Drzeworyt płazowski – najstarsza zachowana grafika ludowa. Od kilku lat odtwarza i przybliża to zapomniane dziedzictwo terenu pogranicza artysta ludowy Józef Lewkowicz. Dziś (10.08) w tomaszowskim muzeum odbyło się spotkanie z twórcą.
CZYTAJ: Tworzy niezwykłe drzeworyty. Spotkanie z artystą ludowym w Tomaszowie Lubelskim [ZDJĘCIA]
Małżeństwo adwentystów z Lublina weźmie udział w misji w Tanzanii. Jako wolontariusze będą wspierać Masajów. Obecnie zbierają rzeczy, które mogliby przekazać miejscowym.
CZYTAJ: „Afryka jest w naszym sercu”. Wolontariusze z Lublina na misji w Tanzanii
Program prowadził Ryszard Majewski.
Fot. pexels.com