Sztuczna inteligencja zbada wzrok. Lubelskie w europejskiej awangardzie [ZDJĘCIA]

konfa 170723 006 2023 07 17 145314

Pacjenci z rzadkimi wadami wzroku z Lubelszczyzny będą diagnozowani za pomocą sztucznej inteligencji. Projektem objęte zostaną przede wszystkim dzieci. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło na ten cel 25 mln zł.

– Wykorzystujemy potencjał informatyczny i technologii przyszłości lubelskich uczelni, dlatego powstała Lubelska Unia Cyfrowa – mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Mamy pieniądze na tego rodzaju rozwiązania, po to, żebyśmy jako Lubelska Unia Cyfrowa stali się europejską awangardą, jeśli chodzi o wykorzystanie sztucznej inteligencji i nowości w świecie informatycznym, w świecie zbierania danych.

Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki, zapytany przez media o zastosowanie sztucznej inteligencji, odpowiedział, że „nie mamy żadnych oporów”. – Sztucznej inteligencji w Lublinie się nie boimy tylko chcemy ją zastosować do tego, co jest dzisiaj najważniejsze, czyli do szybkiej diagnozy pacjentów. Zaczynamy od okulistyki – wyjaśnił.

CZYTAJ: Dzięki sztucznej inteligencji jest szansa na skuteczną terapię rzadkiej choroby

– Przechodzimy do etapu realizacji – mówi prorektor ds. ogólnych i rozwoju Politechniki Lubelskiej dr hab. Dariusz Czerwiński. – Naszym celem jest opracowanie narzędzia, które będzie służyło wczesnej diagnostyce chorób rzadkich. Stąd też współpraca z Uniwersytetem Medycznym i Przyrodniczym w Lublinie, które dostarczą nam danych pozyskanych od lekarzy i genomicznych (dotyczących całych genomów i poszczególnych genów – red.).

CZYTAJ: Jak zapobiec odwodnieniu w upalne dni?

Jak podał rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk, jego uczelnia w ramach projektu będzie prowadziła badania genomiczne, które poszerzą wykorzystywaną przez sztuczną inteligencję bazę danych. – Sztuczna inteligencja potrzebuje pewnych danych i te dane dostarczymy, badając ok. 180 osób – wskazał. Jego zdaniem projekt przyczyni się do rozwoju innych badań i jako przykład wskazał wykorzystanie sztucznej inteligencji do produkcji rolniczej.

Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciecha Załuska wyjaśnił, że projekt zakłada wykorzystanie bazy danych do diagnostyki i dalszego postępowania terapeutycznego. Początkowo – podał – dotyczyć będzie okulistyki i młodzieży szkolnej. Następnie zostanie rozszerzony również na inne specjalizacje. Rektor Załuska spodziewa się, że sztuczna inteligencja umożliwi wykorzystanie informacji z milionów badań do weryfikacji hipotez. – To jest idea naszego przedsięwzięcia, żebyśmy doszli do pewnego modelu, który pozwoli nam wykorzystać to w sposób praktyczny – stwierdził.

Lubelska Unia Cyfrowa została powołana w październiku 2021 rok. W projekcie biorą udział: Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska. Projektem przez 3 najbliższe lata zostanie objętych tysiące pacjentów z Lubelszczyzny.

RyK / PAP / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version