Spotkania z autorami, rozmowy o języku i literaturze to wybrane propozycje IX. edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego. W Zamościu rozpoczął się pierwszy dzień tego wydarzenia. Od poniedziałku (31.07) festiwalowe miasteczko przenosi się do Szczebrzeszyna.
– Marzy mi się, żeby Szczebrzeszyn stał się miejscem autentycznej stolicy języka polskiego, dlatego tak dużo rozmawiamy o języku – mówi pomysłodawca i dyrektor festiwalu Piotr Duda. – W tym roku pasmo językowe poświęcone jest różnym językom: w mediach, przestrzeni internetowej, w reklamie. Będziemy się zastanawiać, czy jest to sam język, czy język, który jest przetwarzany; jak on do nas przemawia, czy jest manipulowany, czy źle wykorzystywany. Jak mówi Wiesław Myśliwski, wszystko jest w języku. To on ustanawia świat. Chciałbym żebyśmy w Szczebrzeszynie ustanawiali lepszy świat.
Festiwal Stolica Języka Polskiego to święto języka i literatury, ale przede wszystkim to spotkania z ulubionymi autorami i słowem mówionym. W programie zamojskiego dnia festiwalu znalazły się m.in. spotkanie z Dariuszem Bugalskim, Jackiem Fedorowiczem i poezją Zbigniewa Herberta w interpretacji Andrzeja Mastalerza i Pauli Kinaszewskiej.
Anna Goguł pochodząca z okolic Hrubieszowa, mieszkająca na Mazowszu wraca na festiwal od kilku lat – Wracam by posłuchać słowa – mówi. – Jest to podróż sentymentalna. Moje sentymenty wpisują się w festiwal, a festiwal wpisuję się w budowę tych sentymentów. Jest to coś nieprawdopodobnie pięknego. To dla mnie osobista podróż, ale dla osób, które nie są związane z tym terenem, jest to przygoda życia. Przyjazd tu planujemy już na rok wcześniej i przyjeżdżamy choć na kilka dni.
Tegorocznym patronem festiwalu jest Sławomir Mrożek, którego dziesiąta rocznica śmierci przypada 15 sierpnia 2023 roku.
Festiwal potrwa do 5 sierpnia. Program festiwalu w załączniku poniżej.
AP / opr. ToMa
Fot. Piotr Piela