Rosjanie zaatakowali port przy granicy z Rumunią

mid 23723105 2023 07 24 140058

Rosjanie w nocy zaatakowali ukraiński naddunajski port w mieście Reni znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Rumunią. Użyli dronów kamikadze produkcji irańskiej Shahed 136. Celem była infrastruktura zbożowa portu.

O zniszczeniach w jednym z trzech portów na rzece Dunaj w obwodzie odeskim informowało wcześniej ukraińskie wojsko. Ukraińskie media donoszą, że chodzi tu o miasto Reni. Portal RBC Ukraina, powołując się na miejscowe władze, pisze, że w infrastrukturę portową uderzyło tam 15 dronów. Zniszczono m.in. 3 magazyny zbożowe.

CZYTAJ: Rosja: Moskwa zaatakowana została dwoma dronami

Jak czytamy, port na Dunaju w mieście Reni znajduje się 300 metrów od przebiegającej przez rzekę granicy z Rumunią.

Ukraina ma trzy porty na ujściu rzeki Dunaj – są to także porty w miastach Izmaił, i Ust-Dunajsk w Wilkowie. W zeszłym roku wywieziono przez nie kilkanaście milionów ton ukraińskiej żywności.

CZYTAJ: Prezydent Zełenski: Ukraina potrzebuje tarczy obrony powietrznej

„Rosja chce doprowadzić do głodu na świecie”

– Rosja chce całkowicie zablokować eksport ukraińskiego zboża i doprowadzić do głodu na świecie – powiedział w poniedziałek (24.07) szef władz obwodu odeskiego Ukrainy Ołeh Kiper. Przekazał również, że liczba rannych w przeprowadzonym w nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskim ataku na infrastrukturę portową w obwodzie odeskim wzrosła do siedmiu. Jeden z rannych jest w stanie krytycznym. Wcześniej informowano o czterech rannych.

Poprzedniej nocy, z soboty na niedzielę, Rosjanie zaatakowali rakietami samą Odessę. Zginęła co najmniej jedna osoba, a 22 zostały ranne, w tym czworo dzieci. Uszkodzono też 25 zabytków.

Seria ataków na ukraińskie porty nad Morzem Czarnym, w tym Odessę i Mikołajów rozpoczęła się tydzień temu, w nocy z poniedziałku na wtorek. Celem ostrzałów jest m.in. infrastruktura służąca do eksportu zboża. W poniedziałek 17 lipca Rosja ostatecznie wycofała się z zawartej z Ukrainą, Turcją i ONZ umowy zbożowej umożliwiającej eksport ukraińskich płodów rolnych przez Morze Czarne.

W ramach porozumienia Ukraina wyeksportowała ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż. Zdaniem ONZ przyczyniło się to do obniżenia cen żywności na światowych rynkach. Ostatnie rosyjskie ataki na ukraińskie porty już wpłynęły na ceny zbóż na światowych rynkach – podkreśla agencja Reutera. 

RL / IAR / PAP /  opr. ToMa

Fot. PAP/Alena Solomonova

Exit mobile version