Picie wody w czasie upałów to podstawa

pexels ron lach 8176579 2023 07 18 163054

Wysokie temperatury mogą skutkować odwodnieniem. Ma to konsekwencje dla naszego zdrowia – przestrzegają lekarze.

CZYTAJ: Jak się mądrze schładzać w upalne dni?

– Taka temperatura powoduje wiele niekorzystnych konsekwencji dla naszego układu krążenia i sercowo-naczyniowego – mówi kardiolog z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, prof. Tomasz Zapolski. – Odwodnienie powoduje spadek ciśnienia tętniczego. A to w konsekwencji powoduje przyśpieszenie akcji serca, więc osoby z nadciśnieniem tętniczym mogą mieć niższe wartości ciśnienia i mogą potrzebować mniejszych dawek leków nadciśnieniowych, zwłaszcza moczopędnych. Bo w podwyższonej temperaturze przez skórę tracimy wiele płynów. Druga niekorzystna konsekwencja odwodnienia to zwiększona skłonność do powikłań zakrzepowo-zatorowych, zawały serca, udary mózgu.

Codziennie człowiek powinien wypijać od 2 do 2,5 litra wody. W przypadku pogorszenia samopoczucia należy dzwonić na numer alarmowy 112. O 20% więcej interwencji związanych z upałami notuje w ostatnich dniach Centrum Powiadomienia Ratunkowego w Lublinie.

CZYTAJ: Radio Lublin chłodzi mieszkańców w czasie upałów

– To głównie omdlenia i zasłabnięcia – mówi główny dyspozytor medyczny w Lublinie Jakub Stańczyk. – Pojawiają się bóle w klatce piersiowej, wahania ciśnienia, dolegliwości bólowe brzucha i głowy. Przede wszystkim musimy uzupełniać płyny, musimy wypijać przynajmniej te 2 litry wody dziennie. Musimy też pamiętać o nakryciu głowy i nie narażać się na bezpośrednie działanie słońca.

W upały pamiętajmy też o kremach z filtrem chroniących naszą skórę i konsekwencjach odwodnienia, którymi mogą być nawet zawał czy udar.

RyK / opr. AKos

Fot. pexels.com

Exit mobile version