W sierpniu 2023 roku rozpocznie się kolejny etap badań wykopaliskowych kurhanu w Ślipczu w gminie Hrubieszów, potocznie nazywanego „Mogiłą Chrobrego” – poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Kierownikiem badań będzie prof. UMCS Barbara Niezabitowska-Wiśniewska.
Prace skupiać się będą między innymi u podnóża nasypu kurhanu. Dotychczas w jego górnych warstwach odkryto liczne przepalone kości ludzkie, przepalone fragmenty naczyń, w tym wykonanych na kole garncarskim oraz ozdoby metalowe i szklane. Pozostawiła je ludność grupy masłomęckiej identyfikowana z Gotami, która u podnóża kurhanu założyła cmentarzysko szkieletowe tuż po przybyciu do Kotliny Hrubieszowskiej, czyli w początkach III wieku. Większość odkrytych grobów należała do dzieci, w tym noworodków.
– W dalszym ciągu nie wiadomo jak datować sam kurhan. Z całą pewnością jest on znacznie starszy od osadnictwa związanego z Gotami czy Słowianami – informuje prof. Barbara Niezabitowska-Wiśniewska. – Data radiowęglowa wskazuje na przedział czasowy pomiędzy IV a II w. przed Chrystusem. Ale jak wskazuje kierownik badań, nie można wykluczyć, że twórcami kurhanu była ludność tzw. kultury ceramiki sznurowej ze schyłkowego neolitu.
Relacji z badań będzie można śledzić na stronie Kurhany w Ślipczu – w poszukiwaniu odpowiedzi.
PaSe / opr. AKos
Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Facebook