Zapalenie spojówek, choroby skóry czy zatrucia pokarmowe – to tylko niektóre zagrożenia wynikające z kąpieli w miejskiej fontannie. Jednak, jak co roku, chętnych nie brakuje.
Fontanna to nie kąpielisko
– Na terenie naszego miasta są miejsca przeznaczone do kąpania się – mówi Monika Głazik z Urzędu Miasta Lublin. – Nasza lubelska fontanna jest przystosowana do tego, że można do niej wejść, zmoczyć stopy i ochłodzić się, natomiast nie jest to miejskie kąpielisko. Nie można w niej uprawiać regularnych kąpieli czy mycia, można natomiast schłodzić się, brodzić – do tego jest przygotowana.
CZYTAJ: Nie daj się Barbie. Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed niebezpieczną aplikacją
– Zacznijmy od tego, że nie ma formalnych wymagań dotyczących czystości wody w fontannach, w związku z czym nie jest ona monitorowana ani badana przez inspekcję sanitarną – mówi Agnieszka Dados z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Lublinie. – W Polsce obowiązuje zakaz kąpieli w tych obiektach. Woda płynie w systemie zamkniętym i ma nieustający kontakt z czynnikami zewnętrznymi. Widzimy, że z fontann korzystają również zwierzęta, ptaki, psy, które niejednokrotnie tam pozostawiają swoje odchody. Często w fontannach gromadzą się liczne odpadki, śmieci, liście i inne zanieczyszczenia, w związku z czym mikroorganizmy mają szczególnie dobre warunki do bytowania.
– Chyba jest za dużo bakterii. Dziecku na pewno nie pozwalam – mówią mieszkańcy Lublina. – To obieg zamknięty, więc woda się nie oczyszcza, nie odkaża. Co innego jezioro, a co innego taka fontanna. Przecież różne brudy mamy na ciele.
Wirusy, bakterie, grzyby
– W wodach tych bytują wirusy, bakterie oraz grzyby – mówi Agnieszka Dados. – Najczęstszymi dolegliwościami po krótkotrwałym kontakcie z taką wodą mogą być reakcje alergiczne, grzybica stóp, inne choroby skóry zapalenie spojówek, uszu, ostre zatrucia pokarmowe czy choroby pasożytnicze.
CZYTAJ: Wypadki i utonięcia. Policjanci podsumowali pierwszy miesiąc wakacji
– Apelujemy przede wszystkim do rodziców i opiekunów, bowiem to oni odpowiadają za bezpieczeństwo swoich dzieci – mówi Monika Głazik. – Przypominamy, że woda w fontannie nie jest przystosowana do mycia. Nie są stosowane środki chemiczne pod tym względem. Mandaty za kąpiele w fontannie ogólnie nie są nakładane, natomiast straż miejska może wyciągać konsekwencje w trybie przepisów o utrzymaniu ładu i porządku.
Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Lublinie podkreśla, że kąpiel w fontannie może spowodować zakażenia różnego typu wirusami, bakteriami czy grzybami. Jak mówią specjaliści, kąpiele w fontannie są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, by móc zwalczyć każdą poważną infekcję.
InYa/ opr. DySzcz
Fot. archiwum