30.07.2023 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

306716478 102136442656988 6988025929616165526 n 2023 07 29 170515

„Imaginarium” to nowe miejsce na mapie Lublina. Wejście do niego znajduje się w piwnicy kamienicy przy Rynku 8. Za drzwiami rozpoczyna się wędrówka po historii miasta. Tej udokumentowanej, ale także składającej się z legend, podań, literatury, sztuki. Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” wymyślił „Imaginarium” i napisał do niego scenariusz. Warstwa wizualna to dzieło Pauliny Kary oraz współautorów: Tomasza Żbika i Grzegorza Kopcia. Po niezwykłej przestrzeni oprowadzi Tomasz Pietrasiewicz, przekonując, że historia miejsca, to nie tylko potwierdzone daty i fakty.

Co widzimy, jak widzimy i dlaczego? „OBRAZ. Zagadka wzrokowa. Gramatyka języka wizualnego” to tytuł książki prof. Dobrosława Bagińskiego, artysty w dziedzinie fotografii i filmu, rzeźby, malarstwa. Autor zajmuje się też teorią sztuki. Książka wyjaśnia fenomen powstawania w umyśle człowieka obrazów otaczającego go świata. Gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” będzie Dobrosław Bagiński, z którym porozmawiamy o tym, dlaczego: trudno złapać komara w locie, mało jest sztuki w sztuce, a tę najnowszą rozumiemy lepiej od dawnej, chociaż wydaje się nam odwrotnie.

W cyklu: lektura na lato polecimy opowiadania Katherine Mansfield. Twórczość Katherine Mansfield (1888–1923) przeżywa dziś w Polsce renesans. Kim była mistrzyni opowiadań, ceniona przez czytelników, a przez krytyków uważana za jedną z najważniejszych pisarek modernistycznych? Tłumaczka Magda Heydal, dokonując autorskiego wyboru tekstów Mansfield, pisze: „Od chwili wyjazdu do Europy Katherine uwalnia się od ról przypisanych jej przez płeć, klasę, warunki ekonomiczne i kolonialne pochodzenie, by rozpocząć intensywny eksperyment, jakim było samodzielne, bezkompromisowe życie młodej pisarki w wielkim mieście”. Dlaczego warto czytać utwory Mansfield, pamiętając o jej biografii? Magda Heydel za przekład opowiadań Katherine Mansfield otrzymała 2021 roku Nagrodę Literacką Gdynia. O Katherine Mansfield rozmawiała w Teatrze Starym w Lublinie z Grażyną Lutosławską.

W cyklu Alfabet lubelski Jarosław Cymerman i Grażyna Lutosławska odwiedzali miejsca związane w przeszłości z ludźmi i zjawiskami ważnymi dla Lublina. W programie przypomnimy odcinek poświęcony Łobodowskiemu. Józef Łobodowski (1909-1988) – poeta, prozaik i publicysta, w latach międzywojennych najwybitniejszy obok Józefa Czechowicza reprezentant lubelskiej awangardy poetyckiej. Po II wojnie światowej osiadł w Madrycie, pozostając tym samym nieco na uboczu życia polskiej emigracji. Jego twórczość – rozpięta pomiędzy awangardowymi poszukiwaniami a przywiązaniem do tradycji literackiej polskiego romantyzmu stanowi zjawisko osobne i wciąż mało znane. Jednocześnie stanowi ona świadectwo niezwykłego życiorysu.

Zaprasza Grażyna Lutosławska.

Fot. Imaginarium. Lublin/ FB

Exit mobile version