02.07.2023 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

szymborska 2023 07 02 085405

W stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej prof. Lech Giemza i prof. Aleksander Wójtowicz  porozmawiają o poetce w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Opowiemy m.in. o kartkach pocztowych, które Wisława Szymborska wysyłała do Anny Kamieńskiej, a które znajdują się w zbiorach Muzeum Czechowicza w Lublinie.

Premiera książki „Szkice o najnowszym teatrze białoruskim 2010-2020″ będącej pierwszą obszerną monografią współczesnego teatru białoruskiego odbędzie się w Lublinie w ramach festiwalu „Wschód kultury. Inne brzmienia”. Książkę wydały Warsztaty Kultury w Lublinie. Jak pisze tłumaczka i redaktorka książki, prof. Irina Lappo  „Historia białoruskiego teatru przełomu XX i XXI wieków czeka jeszcze na swojego kronikarza, który podejmie próbę syntetycznego spojrzenia na to, co wydarzyło się w białoruskim teatrze w trzydziestoleciu względnej wolności: od rozpadu Związku Radzieckiego w 1991 roku i powstania niezależnego państwa Republika Białoruś do roku 2020, kiedy w wyniku represji całkowicie zniszczono niezależną kulturę Białorusi i znacznie ograniczono prawa funkcjonowania kultury oficjalnej. Ta książka – składająca się z tekstów białoruskich autorów, którzy w ojczyźnie stracili prawo głosu”. Prof. Irina Lappo opowie o tym w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”

Jakie były losy ukraińskiej reporterki i fotografki Zofii Jabłońskiej?  Jej pierwsza w Polsce wystawa odbędzie się w ramach „Innych brzmień”. O spotkaniach i wystawach opowiedzą Agnieszka Wojciechowska i Przemysław Głuchowski.

Na spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza zaprosi Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. W tym roku 3 lipca już po raz dwudziesty pierwszy mieszkańcy miasta podążą śladami Wędrowca, kierując się słowami „Poematu o mieście Lublinie”.

Zaprasza Grażyna Lutosławska.

Na zdj. Zdjęcie z wystawy „Szuflada Szymborskiej” w Kamienicy Szołayskich w Krakowie w 2018 roku. / fot. Grażyna Lutosławska 

Exit mobile version