Kolejne gminy z województwa lubelskiego decydują się na budowę mieszkań w ramach programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych organizowanego przez Krajowy Zasób Nieruchomości. Dziś (23.06) powołano spółkę, która wybuduje lokale przeznaczone pod wynajem po atrakcyjnych cenach. Przystąpiło do niej 15 gmin z Południowego Podlasia.
Okazja dla osób, które nie mają zdolności kredytowej
– W kraju powstało już ponad 30 spółek Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, do których przystąpiło ponad 350 gmin – mówi prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban. – Rolą spółki jest wybudowanie mieszkań dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale mają zdolność czynszową. Czyli to jest dla tych, którzy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji, bo z jednej strony nie są w stanie zapewnić sobie mieszkania na rynku komercyjnym, a z drugiej strony często nie są w stanie uzyskać nawet mieszkania komunalnego, bo mają zbyt wysokie zarobki. Ten czynsz, który będą płacić mieszkańcy, oczywiście będzie atrakcyjny. Wedle naszych szacunków ten czynsz będzie niższy od cen rynkowych o minimum ok. 10 procent.
CZYTAJ: Wirus u padłych kotów. To grypa
– Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych jest atrakcyjny dla gmin – mówi wójt gminy Konstantynów Romuald Murawski. – Włączyliśmy się do tego programu po pierwsze z tego powodu, że będzie okazja do wybudowania kilkunastu mieszkań dla młodych ludzi. Po drugie dysponowaliśmy piękną nieruchomością uzbrojoną pod te cele. A po trzecie uzyskaliśmy częściowe źródło finansowania, czyli środki z budżetu państwa. W związku z tym decyzja o przystąpieniu do programu. Pozostałe prace będzie koordynować już spółka, która zostanie powołana. Zanim ta spółka rozpocznie pracę, na pewno przedstawi nam koncepcję zabudowy działki, wskaże nam dokładnie, ile mieszkań powstanie ewentualnie na nieruchomości gminy Konstantynów. Jeśli chodzi o fundusze, już w części mamy finansowanie z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. To kwota 3 mln zł. Gmina zaś wchodzi z aportem jako działka. Ten blok nie będzie własnością gminy, tylko spółki.
– Myślę, że będzie bardzo dużo chętnych – mówi mieszkanka Leśnej Podlaskiej, Ewa Filipiuk. – Tutaj w ogóle nie ma tanich mieszkań na wynajem. Nie tylko w gminie Leśna Podlaska jest problem, ale w całej Polsce. Młodzi na start chcą iść oddzielnie. Sama byłam młoda i chciałam iść na oddzielne mieszkanie. Ale nie jest tak, że od razu nas stać, żeby kupić albo wynająć mieszkanie. Jak mieszka się u siebie, to jest całkiem inaczej.
Jak wygląda finansowanie programu?
W jego realizację oprócz samorządów, a także najemców, włącza się wiele instytucji, w tym państwowych. – Mamy przede wszystkim rząd. Po pierwsze poprzez Krajowy Zasób Nieruchomości funkcjonuje Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa. Po drugie można otrzymać środki z Fundusz Dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego, również rządowego banku – wskazuje Arkadiusz Urban. – Mamy wreszcie kredyt bankowy z Banku Gospodarstwa Krajowego, bo dwa pierwsze elementy to są dopłaty. Oprócz 3 milionów, jakie dostaje gmina, każda inwestycja otrzymuje jeszcze 10-procentowe wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Czyli 10 procent wartości inwestycji jest sfinansowane z tego funduszu, a 35 procent z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Pozostałe 55 procent rozkłada się między przyszłych najemców i kredyt bankowy, który zaciąga spółka – nie osoby, które tam mają mieszkać, tylko spółka, bo to jest program dla osób niemających zdolności kredytowej. Spółka zaciąga ten kredyt, dzięki czemu oni mogą później spłacać go w czynszu. Część, którą wpłacają mieszkańcy, tzw. partycypanci, to jest ok. 10-30 procent wartości inwestycji.
CZYTAJ: Śmiertelnie potrącił i uciekł. Zarzuty dla 34-latka
– Myślę, że na pewno będzie zainteresowanie SIM-ami – mówi wójt gminy Janów Podlaski Leszek Chwedczuk. – Mamy sporo lokali socjalnych. Patrząc po liczbie osób, które składają podanie o lokale socjalne, widzimy, że bardzo duża grupa osób jest zainteresowana takimi lokalami. Na pewno ta forma budownictwa, jeśli się pojawi, będzie cieszyła się zainteresowaniem. Tak wynika choćby z rozmów, które prowadzę z mieszkańcami. Mamy też dużo osób, które poszukują miejsca pod wynajem. Na dzień dzisiejszy jest to problemem. Myślę, że takie budownictwo pod wynajem na pewno trafi na podatny grunt.
Zadaniem gmin, które przystąpiły do spółki, będzie pozyskanie informacji, ile osób zdecyduje się na najem mieszkań, a także określenie warunków naboru najemców. Najemcy mieszkań będą mogli uzyskać po spełnieniu określonych warunków prawa do własności do lokalu.
Do spółki Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych Podlasie Południowe przystąpiły dziś między innymi takie gminy jak miasto Radzyń Podlaski i Parczew, Leśna Podlaska, Piszczac, Rokitno, Sosnówka i Kodeń.
MaT / opr. WM
Fot. Terje Sollie, pexels.com