Woda nieprzydatna do kąpieli w 2 miejscach w regionie

water 6706894 1280 2023 06 27 093334

Woda w dwóch spośród 26 przebadanych jezior, zalewów i stawów w województwie lubelskim jest nieprzydatna do kąpieli; jedno kąpielisko zostało zamknięte ze względu na ptasią grypę – poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie.

Rzecznik WSSE w Lublinie Agnieszka Dados przekazała, że w tym roku organizatorzy zgłosili funkcjonowanie 34 kąpielisk oraz 4 miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli w województwie lubelskim.

CZYTAJ: W wakacje więcej wypadków. Policja apeluje o ostrożność

“Woda w tych miejscach jest regularnie monitorowana przez Inspekcję Sanitarną pod kątem występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych, takich jak Escherichia coli i enterokoki, oraz obecności zakwitu sinic, makro-alg, fitoplanktonu morskiego lub innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma i inne odpady, które nie można natychmiast usunąć z wody” – wymieniła.

Jak przekazała rzecznik, inspekcja przebadała wodę we wszystkich 26 zgłoszonych kąpieliskach, które już rozpoczęły sezon, z czego wodę nieprzydatną do kąpieli stwierdzono w dwóch: Moczydło w miejscowości Nielisz oraz Stawy “Echo” w Zwierzyńcu.

CZYTAJ: Bezpieczny wypoczynek nad wodą. O czym pamiętać?

Natomiast kąpielisko Glinianki w Chełmie – zaznaczyła Dados – mimo dobrej jakości wody zostało zakwalifikowane jako nieprzydatne do kąpieli. “Decyzję taką podjął organizator kąpieliska na podstawie rozporządzenia wprowadzonego przez Powiatowego Inspektora Weterynaryjnego w Chełmie z dnia 14 czerwca 2023 roku, dotyczącego zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u dzikich ptaków na terenie powiatu chełmskiego” – podała.

“W pozostałych 10 kąpieliskach oraz 2 miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, które zgłosiły rozpoczęcie sezonu 1 lipca, badania zostaną wykonane w najbliższych dniach” – zakomunikowała rzecznik.

CZYTAJ: Wakacje pod okiem służb. Będą wzmożone kontrole

Jak podała, informacje dotyczące jakości wody w kąpieliskach oraz miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli będą dostępne na stronie internetowej serwisu kąpieliskowego prowadzonej przez Główny Inspektorat Sanitarny, a także na stronach powiatowych i wojewódzkiej stacji sanepidu.

PAP / RL / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version