Prokuratura wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom, którzy odpowiedzą za znieważenie krzyża wyniesionego z kościoła. Do zdarzenia doszło w styczniu tego roku w Dęblinie.
– Oskarżeni to 24-letni Krzysztof K. i o rok młodszy Sebastian D. – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie, prokurator Agnieszka Kępka. – Dwóch młodych mężczyzn zabrało z kościoła drewniany krzyż, następnie nieśli go ulicami, wznosząc różne okrzyki. Jeden z nich uderzył krzyżem o asfalt, powodując połamanie figurki. Jest to czyn z artykułu 196 Kodeksu karnego, zagrożony karą pozbawienia wolności do lat dwóch. W tej chwili będziemy czekać na wyznaczenie terminu rozprawy.

CZYTAJ: Odpowiedzą za kradzież i uszkodzenie krzyża
Po zatrzymaniu przez policję oskarżeni nie potrafili wytłumaczyć powodów swojego zachowania. Obaj w przeszłości byli notowani.
Sprawą znieważenia krzyża zajmie się Sąd Rejonowy w Rykach.

MaTo / opr. WM
Fot. KWP Lublin / archiwum
Pliki dźwiękowe
Agnieszka Kępka






![Rolkarze opanowali Lublin! [ZDJĘCIA] 6 EAttachments96072112fe293ce220aec06a801a5730b351b18 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments96072112fe293ce220aec06a801a5730b351b18_xl-350x250.jpg)
![Kazimierskie "Baszty" przyznane! [ZDJĘCIA] 7 EAttachments960689955ffd73bd6be9d6009c1ce37254a6c40 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments960689955ffd73bd6be9d6009c1ce37254a6c40_xl-350x250.jpg)





