Siedem obrazów przedstawiających najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski, namalowanych przez artystów skupionych w Bractwie św. Łukasza działającym przed wojną w Kazimierzu Dolnym zgromadzono na wystawie otwartej dziś (18.06) w Muzeum Nadwiślańskim.
Przy każdym z tych obrazów pracowało 11 malarzy, bo założeniem tej kolekcji było ujednolicenie stylu. Ale każdy z nich zostawił w nim jakiś charakterystyczny dla siebie element – mówi kurator wystawy Dorota Seweryn-Puchalska. – To są dojrzali artyści, którzy chcieli przemycić swój własny styl. I jest to rozpoznawalne w pejzażach, twarzach, ułożeniu postaci. Ten swój styl wbudowywali znakomicie, ale jednocześnie kompozycyjnie wszystko jest bardzo dobrze ułożone. Widzimy jednorodność, a w niej mimo wszystko widzimy tę ich różnorodność.
CZYTAJ: Wicepremier Gliński: Po 85 latach Łukaszowcy wracają do Kazimierza Dolnego
Na wystawie prezentowane są też indywidualne prace Łukaszowców powstałe w Kazimierzu Dolnym.
Kolekcja siedmiu obrazów Łukaszowców powstała na specjalne zamówienie rządu polskiego jako dekoracja Sali Honorowej pawilonu polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. Malowidła przedstawiają wydarzenia z dziejów Polski o znaczeniu międzynarodowym – m.in. Unię Lubelską (1569), Odsiecz Wiednia (1683) czy Konstytucję 3 Maja (1791).
W ubiegłym roku kolekcja została sprowadzona z USA do Polski. Docelowo ma być wystawiona w Muzeum Historii Polski, które powstaje na warszawskiej Cytadeli.
W Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym obrazy Łukaszowców można oglądać do 6 sierpnia.
RCh/ opr. DySzcz
Fot. Przemysław Guzewicz