Sejm powołał prof. Mieczysława Rybę na nowego członka Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Prof. Mieczysława Ryby urodził się 14 stycznia 1969 r. w Bieczu na Podkarpaciu. W 1989 r. został przyjęty na Wydział Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podczas studiów uczestniczył w kółkach samokształceniowych, a także był czynnie zaangażowany w życie społeczne uczelni. Przez rok był prezesem Akademickiego Klubu Myśli Społeczno-Politycznej „Vade Mecum”, przez kilka lat współredagował kwartalnik „Vade Mecum”. W 1994 r. obronił pracę magisterską. W roku akademickim 1995/96 rozpoczął zajęcia jako asystent-stypendysta w I Katedrze Historii Nowożytnej KUL. Pracę obronił w 1998 r.
CZYTAJ: Sala w LCK nosi imię zegarmistrza królów
Obecnie prof. Ryba pracuje jako pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także jako wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jest prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej im. prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie. Wiele lat był radnym miasta Lublina. W latach 2010-2018 zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Miasta Lublin, a obecnie jest wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego.
CZYTAJ: Bogdanka stawia na kulturę. Młodzi artyści ze stypendiami [ZDJĘCIA]
W latach 2007–2011 był członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Jest redaktorem naczelnym „Zeszytów Społecznych KIK”, publicystą politycznym i historycznym. Od lat utrzymuje kontakty zawodowe z Instytutem Edukacji Narodowej. Prof. Ryba jest także autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych. Jest zaangażowany w różnorodne inicjatywy społeczne, samorządowe i państwowe. Jest także zaangażowany w prace Rady Programowej Samorządowego Kongresu Gospodarczego Forum Regionów Trójmorza, jest członkiem Rady Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu, a od czerwca 2020 r. członkiem Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. 27 stycznia 2022 r. Sejm RP powołał go na członka Kolegium IPN.
Oprócz prof. Mieczysława Ryby do Kolegium IPN wybrano Jan Draus, Tadeusz Wolsza, Wojciech Polak i Krzysztof Wyszkowski.
PAP / IAR / RL / opr. AKos
Fot. archiwum RL