Pamiątki z wakacyjnych zagranicznych podróży mogą stać się źródłem problemów podczas przekraczania granicy. Przykładem może być pasek ze skóry węża, biżuteria z kości słoniowej czy też nalewka z kobry. Ich przewóz bez wymaganych zezwoleń jest zabroniony i grozi poważnymi konsekwencjami.
CZYTAJ: Muszle przydaczni i koralowca. Próba przemytu okazów chronionych udaremniona
– Do pamiątek często przewożonych nielegalnie należą rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem, czyli tak zwane okazy CITES, a także wyroby z nich – mówi rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś. – Podróżnym czerwona lampka powinna zapalić się zwłaszcza wtedy, kiedy planują kupić jakiś wisiorek czy elementy dekoracyjne, które wykonane są z kości słoniowej, z rogów nosorożca, przedmioty wytworzone z koralowców bądź z muszli. Na przykład na granicy często zatrzymywane były lampki z udziałem muszli przydaczni. W bagażach nie powinny się też znaleźć, a niestety są popularne wśród nieświadomych turystów, skóry niedźwiedzi, wilków, węży, krokodyli czy też wyroby wykonane z tych skór – dywaniki, torebki, portfele, pasy czy buty. Trzeba pamiętać, że prawie wszystkie papugi są też chronione, więc również trzeba mieć to na uwadze. Uwagę należy zwrócić również na specyfiki medycyny azjatyckiej, bo jak pokazują dane z przejść granicznych takie medykamenty często zawierają w samym składzie na przykład kości tygrysów, żółć niedźwiedzi, rogi nosorożca czy też piżmo piżmowca.
CZYTAJ: Muszla chronionego gatunku ślimaka przechwycona na granicy
– W obecnych czasach turyści są zorientowani co można, a czego nie można przywozić z wczasów, jednakże zdarzają się przypadki, kiedy klient zada nam pytanie czy może przywieźć kawałek rafy koralowej – mówi Damian Szyc z biura podróży w Białej Podlaskiej. – Od razu uprzedzamy, że to jest przestępstwo, surowo karane. Może to być również kara pozbawienia wolności. Są to spore kary finansowe, w granicach 5-10 tysięcy złotych. Zdarzają się osoby, które chcą przewozić z egzotycznych krajów torebki stworzone ze skóry węży czy krokodyla. To również jest surowo zabronione.
– Miałam okazję kupienia torebki oryginalnej, pięknej, ze skóry węża, ale nie przywiozłam jej z zagranicy, tylko ona trafiła do tzw. „szmatlandii” czyli „ciuchlandu” – mówi pani Anna, mieszkanka Białej Podlaskiej. – Byłam zdziwiona, że taka torebka tam leży.
– Zdarzają się przypadki, kiedy klienci przylatują do Polski i przywożą na przykład cześć rafy koralowej. Był też taki przypadek, kiedy klientka została zatrzymana i ostrzeżona, a rafa została zabrana. Było to dla niej dość traumatyczne, bo jej bagaż został całkowicie przeszukany – mówi Damian Szyc.
CZYTAJ: Papuga na granicy w Dołhobyczowie. Chronione zwierzę było przewożone bez zezwolenia
– Aby uniknąć przykrych niespodzianek na granicy warto poznać zarówno polskie prawo, jaki przepisy kraju, do którego wyjeżdżamy – mówi nadkomisarz Marzena Siemieniuk z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. – Zawsze, jeśli przywieziemy jakąś pamiątkę, powinniśmy się najpierw upewnić, czy taki przewóz jest legalny. Należy pamiętać, że jedynym dokumentem pozwalającym na legalny przywóz okazów CITES jest odpowiednie zezwolenie CITES. Żaden inny dokument, na przykład paragon zakupu, nie pozwala na legalny przewóz okazu przez granicę, a tym samym nie chroni przed konsekwencjami na granicy. A najlepiej będzie, jeżeli zrezygnujemy z zakupu przedmiotów wykonanych z zagrożonych wyginięciem zwierząt i roślin. Kupowanie pamiątek z chronionych okazów CITES to nie tylko przykładanie ręki do cierpienia zwierząt, ale także do wymierania gatunku w ich naturalnym środowisku.
Za przewóz okazów CITES przez granicę bez wymaganych dokumentów grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Osoba, która je przewozi, musi też liczyć się z konsekwencjami finansowymi i utratą towaru.
Informacje na temat przepisów dotyczących przewozu okazów CITES zamieszczone są między innymi na stronie Ministerstwa Klimatu Środowiska.
CZYTAJ: Z granicy prosto do zoo. Papuga bez dokumentów na przejściu w Hrebennem
MaT/ opr. DySzcz
Fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie