Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło wypowiedzenie przez Rosję Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE). To kolejny znaczący cios Rosji wymierzony w architekturę bezpieczeństwa w Europie i porządek międzynarodowy oparty na prawie – oświadczyło ministerstwo.
CZYTAJ: Kijów przekazał NATO listę pilnych potrzeb humanitarnych
Traktat CFE w pierwotnej wersji został podpisany w Paryżu w 1990 roku przez 16 ówczesnych krajów NATO i 6 państw ówczesnego Układu Warszawskiego. Dokument określał limity kluczowych kategorii broni konwencjonalnej, w tym czołgów, artylerii i samolotów, na terytorium od Atlantyku po Ural.
“Potępiamy wypowiedzenie przez Rosję Traktatu CFE. Jest to kolejny znaczący cios Rosji wymierzony w architekturę bezpieczeństwa w Europie i porządek międzynarodowy oparty na prawie” – oświadczyło MSZ we wpisie na Twitterze.
Potępiamy wypowiedzenie przez Rosję Traktatu CFE. Jest to kolejny znaczący cios Rosji wymierzony w architekturę bezpieczeństwa w Europie i porządek międzynarodowy oparty na prawie. https://t.co/FlpNYAF2YZ
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ???? (@MSZ_RP) June 9, 2023
Również Rada Północnoatlantycka NATO w wydanym w piątek oświadczeniu stwierdziła, że decyzja Rosji jest ostatnim z serii działań systematycznie podważających bezpieczeństwo euroatlantyckie i “dodatkowo pokazuje ciągłe lekceważenie przez Moskwę kontroli zbrojeń, w tym wzajemności, przejrzystości, zgodności i weryfikacji”.
“Sojusznicy z NATO potępiają decyzję Rosji o wycofaniu się z przełomowego Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE), będącego kamieniem węgielnym architektury bezpieczeństwa Europy. Traktat CFE ustanawia prawnie wiążące i weryfikowalne limity dla kluczowych kategorii konwencjonalnego sprzętu wojskowego państw będących stronami traktatu” – głosi oświadczenie Rady Północnoatlatyckiej.
CZYTAJ: Pentagon ogłosił kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy
Jak jednocześnie przypomniano, Rosja od wielu lat nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań w ramach CFE, a agresja na Ukrainę, przy współudziale Białorusi, jest sprzeczna z celami Traktatu. “Wielokrotnie wzywaliśmy Rosję do przestrzegania traktatu. Rosja nie zaangażowała się konstruktywnie i nie podjęła kroków w kierunku pełnej zgodności” – podkreśliła Rada Północnoatlantycka.
Kilka lat po rozwiązaniu Układu Warszawskiego, jesienią 1999 r. na szczycie OBWE w Stambule podpisano Umowę o dostosowaniu Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie. W lipcu 2007 r. Rosja ogłosiła “zawieszenie” implementacji postanowień zmodyfikowanej wersji Traktatu CFE, a od wiosny 2015 r. nie uczestniczyła we Wspólnej Grupie Konsultacyjnej nadzorującej jego przestrzeganie.
PAP/ RL/ opr. DySzcz
Fot. www.gov.pl