KUL i UMCS wśród jedenastu uczelni w Polsce z akredytacją Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Uczelnie otrzymały upoważnienie do przeprowadzenia kursów w latach 2023-26 dla obcokrajowców, stypendystów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
W przypadku KUL uprawnienie dotyczy organizacji kursu przygotowawczego o profilu humanistyczno-społecznym, nauk ścisłych i przyrodniczych, medycznych i nauk o zdrowiu oraz cieszącego się popularnością Letniego Kursu NAWA. W tegorocznym Letnim Kursie języka polskiego na KUL uczyć się będzie 48 obcokrajowców. Pierwsze zajęcia rozpoczną się 3 lipca.
W przypadku UMCS – akredytację otrzymało Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców. Organizuje kursy przygotowujące do studiów w języku polskim oraz letnie kursy dla cudzoziemców co roku, nieprzerwanie od momentu powstania, tj. od 1991 r.
Akredytację NAWA uzyskały również: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytet Rzeszowski.
CZYTAJ: Upalny dzień w fontannach na placu Litewskim [ZDJĘCIA]
NAWA działa na rzecz umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych, a także do promocji Polski – jej języka oraz kultury w celu budowania wizerunku kraju oferującego interesujące możliwości edukacyjne i badawcze. Cele te są realizowane dzięki szerokiej ofercie programowej Agencji, oferującej Programy dla Naukowców, Programy dla Instytucji, Programy dla Studentów, Programy Języka Polskiego.
PaSe / opr. WM
Fot. Katolicki Uniwersytet Lubelski