Kazimierz Dolny już po raz 57. stanie się stolicą ludowości [ZDJĘCIA]

353829006 589506566503693 3232750540108892962 n 2023 06 14 202502

650 wykonawców zaprezentuje się podczas 57. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Impreza rozpoczyna się za tydzień.

Oprócz konkursu, w którym oceniani będą soliści, zespoły czy kapele, zaplanowano także liczne warsztaty, pokazy rzemiosła i potańcówki. W tym roku w Kazimierzu Dolnym bliżej poznamy Podkarpacie. Częścią festiwalu są także Ogólnopolskie Targi Sztuki Ludowej i seminarium naukowe.

„To sięganie do korzeni”

– Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych jako jedno z nielicznych wydarzeń odbywa się bez żadnej przerwy – mówi Katarzyna Sienkiewicz, dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. – To festiwal, który działa od 1966 roku, czyli już od ubiegłego wieku. Nadaje nowe życie kulturze chłopskiej, tradycyjnej. To sięganie do korzeni. Chodzi nie tylko o to, żeby nadać nowe życie, ale też propagować, a jednocześnie zachowywać to dziedzictwo. Żeby nic nam nie umknęło, żeby następne pokolenia również widziały i rozumiały, jak ważne jest to bogactwo, jak immanentne, bez którego chyba nie ma prawa funkcjonować kultura narodowa, ogólna kultura każdego narodu.

– Rok rocznie mieszkańcy i turyści wyczekują tej imprezy – mówi Artur Pomianowski, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Gromadzi ona wielu sympatyków, miłośników nie tylko muzyki ludowej, ale kultury ludowej w szerokim tego słowa znaczeniu. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych to nie tylko twórcy czy wykonawcy muzyki ludowej. Mamy też miłośników tańca ludowego, twórców ludowych, którzy mają okazję zaprezentować w te dni swoje rękodzieło, swoje wyroby.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Eliminacje wojewódzkie do 57. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych

– Każdy festiwal ma dwie płaszczyzny – wskazuje Artur Sępoch, zastępca dyrektora Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. – Tę, która jest i musi być niezmienna, a więc część konkursową. Tych konkursów mamy pięć, szósty to jest konkurs „Mistrz i uczeń”. W tym roku rozciągnęliśmy ten czas maksymalnie, jak akordeon. Bardzo dużo zespołów chciałoby przyjechać do Kazimierza. Trzy dni – aż i tylko. Mamy blisko 150 podmiotów wykonawczych. Nie lubię tej nazwy, ale niestety inaczej nie da się tego określić, bo to są kapele, zespoły śpiewacze, soliści, instrumentaliści, śpiewacy. Mamy praktycznie całą Polskę. Oczywiście są województwa, które zawsze są bardzo licznie reprezentowane. Tam, gdzie ta kultura tradycyjna jest od wieków, a więc Małopolska, Podkarpacie, województwo świętokrzyskie, podlaskie. 

Integracja pokoleń

– Ten festiwal integruje pokolenia – podkreśla burmistrz Artur Pomianowski. – W Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym biorą udział rodziny wielopokoleniowe. Przyjeżdżają dziadkowie z wnuczkami, z synami. Należy podkreślić też fakt, że uczestnicy festiwalu to w większości amatorzy. To ludzie, którzy nie kończyli szkół muzycznych, którzy uczyli się grania od swoich rodziców, dziadków.

– Występuję w zespole od 5. roku życia, już około 9 lat – opowiada Maja Mazurek z Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrowica”. – To u mnie tradycja rodzinna. Tata zaraził mnie tym wszystkim. Przechodzi to u nas z pokolenia na pokolenie. Występujemy też w tym samym zespole. Mogę się pochwalić, że moja ciocia jest współzałożycielką zespołu. Kocham to, to moje życie. Jestem dumna z tego, gdzie jestem.

CZYTAJ: Śpiewanie ma moc. Muzycy ludowi walczyli o miejsce w ogólnopolskim festiwalu [ZDJĘCIA]

– Klub festiwalowy jest bardzo ważnym elementem naszego festiwalu. W nim staramy się organizować działania edukacyjno-szkoleniowe, ale też i te, które najbardziej odpowiadają publiczności, czyli nocne zabawy – mówi Artur Sępoch. – Czasami ciągną się i do 4.00 czy 5.00 rano. Atmosfera, to poczucie wspólnoty jest wtedy naprawdę wyczuwalne, niemalże namacalnie. Tak jak w tamtym roku, chcemy zabrać państwa w podróż po Polsce. Będzie trochę kulinariów spod Karpackiego, tańce, śpiewy. Bardzo cieszyłbym się, jakby po każdej takiej wizycie w Kazimierzu, ktoś widząc konkretny strój, powiedziałby: „O, idzie Wielkopolska, idzie Podkarpacie, idzie Lubelszczyzna”. Bo to jest piękne.

57. Ogólnopolski Festiwal Kapel  i Śpiewaków Ludowych odbędzie się w Kazimierzu Dolnym w dniach 22-25 czerwca (od czwartku do niedzieli). Organizatorem Wydarzenia jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

SzyK / opr. WM

Fot. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych Facebook

Exit mobile version