Pasiekę edukacyjną otwarto w Białej Podlaskiej. Powstała z materiałów z recyklingu i składa się z trzech rodzin pszczelich. Pozyskany miód będzie trafiać do mieszkańców miasta.
– Chcemy promować ekologię – mówi Krzysztof Kierzkowski z Fundacji „Odzyskaj środowisko”, która jest inicjatorem przedsięwzięcia. – Z elektrycznych śmieci możemy zbudować ule, które będą służyły mieszkańcom Białej, ale też będą dzieliły się miodem, czyli tym, co zbiorą w okolicy. Dzisiaj możemy pokazać, jak ten recykling wygląda w praktyce. Mieszkańcy mogą oddawać zużyty sprzęt do czerwonych pojemników. Dzięki temu jesteśmy w stanie przetworzyć później ten sprzęt w bezpieczny sposób. Odzyskać np. bębny od pralek, które później posłużą do tego, żeby zbudować nową przestrzeń do życia dla naszych przyjaciół.
– Miód pozyskany z tej pasieki będzie wysokiej jakości – mówi pszczelarz Kacper Łaskarzewski, który będzie odpowiedzialny za utrzymanie uli. – Mamy tutaj trzy ule na ramce wielkopolskiej. Są to pszczoły rasy kraińskiej – apis mellifera carnica jest to pszczoła bardzo łagodna. Spokojnie można do nich podejść, te pszczoły nie są agresywne. Przede wszystkim będziemy pozyskiwać tu miód, jak również inne produkty pszczele. Mam nadzieję, że uda nam się pozyskać pyłek kwiatowy, pierzgę pszczelą czy chociażby propolis. Zależy nam na edukacji, na tym, żeby poszerzać wiedzę społeczeństwa na temat pszczół.
Podczas otwarcia pasieki odbyły się też warsztaty ekologiczne skierowane do dzieci z bialskich przedszkoli.
Utworzenie pasieki w Małpim Gaju w Białej Podlaskiej to inicjatywa Fundacji „Odzyskaj środowisko” przy współpracy z miastem. Na przełomie lata i jesieni zostanie zorganizowane miodobranie, podczas którego mieszkańcy będą mogli degustować miody.
MaT / opr. WM