Teatr Muzyczny w Lublinie świętuje w tym roku 75 lat istnienia, a niebawem ma stać się operą.
Instytucja sięga czasów powojennych i wywodzi się z założonego w 1947 roku Prywatnego Teatru Muzycznego, zlikwidowanego jednak w 1952 roku. Działalność wznowiła 5 lat później i przybrała nazwę Państwowa Operetka w Lublinie.
Podczas rekordowo długiej, bo trwającej 33 sezony, dyrekcji Andrzeja Chmielarczyka instytucja w 1977 roku zmieniła nazwę na Teatr Muzyczny.
Początkowo teatr mieścił się w Domu Żołnierza, później przeniesiono go do Domu Kolejarza przy ul. Kunickiego. Trudności lokalowe zakończyły się w 2000 roku, kiedy to teatr przeniósł się do swojej obecnej siedziby, czyli do gmachu przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5.
CZYTAJ: Opera Lubelska powstanie, ale nie będzie kontrowersyjnej fuzji
Przez 75 lat na deskach Teatru Muzycznego wystawiono najpopularniejsze polskie i zagraniczne sztuki. W teatrze wystawiono między innymi “Straszny dwór”, “Nabucco”, “La Traviatę”, “Barona cygańskiego” czy “Skrzypka na dachu”.
Z okazji jubileuszu 75-lecia teatru przygotowano szereg wydarzeń. Dziś o 18.00 odbędzie się Galowy Koncert Jubileuszowy. Szczegóły na Facebooku Teatru Muzycznego w Lublinie.
Rozpoczęła się już procedura zmiany nazwy “Teatr Muzyczny” na “Opera Lubelska”. Przed zmianą statutu instytucji mają zostać przeprowadzone konsultacje społeczne.
MaTo / opr. WM