25.06.2023 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

dom komedii 2023 06 21 142747

Ta książka mieści się w pudełku po zapałkach. Renata Zygmunt zrobiła ją zainspirowana twórczością Paraski Plytki-Horytsvit, ukraińskiej artystki, mieszkanki Huculszczyzny. Książka nosi tytuł „W dobrej intencji. Do siebie”, a Renata Zygmunt pracowała nad nią w Klubie Samopomocy Galeria. Renata Zygmunt prezentowała też niedawno inną swoją pracę, kompozycję kwiatową, podczas piątej edycji Weekendu z Florystyką na placu Teatralnym w Lublinie. O torcie z piwonii, stuletniej beczce, wdzięczności i nie tylko, porozmawiamy w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

„A ja chciałbym, żeby mnie dzieci wspominały, jak gdybym jeszcze był z niemi” – tym cytatem z tekstu „Trzy po trzy”, Maciej Szeptycki rozpoczął we wtorek, 20 czerwca 230. urodziny Aleksandra Fredry. Świętowanie odbyło się w Park Szeptyckich w Łaszczowie, miejscu od pokoleń związanym z rodziną Fredry. To tu z inicjatywy jego potomków i potomkiń powstaje Dom Komedii Aleksandra Fredry. Z tej okazji odsłonięto kamień węgielny pochodzący z Beńkowej Wiszni (dziś Ukraina), miejsca urodzenia pisarza. Kamień zostanie wmurowany w Dom Komedii Aleksandra Fredry. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” wrócimy do spotkania, jakie odbyło się niedawno w Teatrze Starym, podczas którego Jarosław Cymerman – teatrolog i literaturoznawca i Maciej Szeptycki – prapraprawnuk Aleksandra Fredry rozmawiali o pisarzu i omawiali koncepcję Domu Komedii Aleksandra Fredry. Wieczór nosił tytuł zaczerpnięty ze zbioru felietonów Tadeusza Boya-Żeleńskiego na temat osoby i twórczości Aleksandra Fredry: „Obrachunki Fredrowskie”. Czy na pewno wiemy wszystko o autorze „Ślubów panieńskich”? Czy to prawda, że komediopisarz często bywał w złym humorze?

Bartosz Wójcik, tłumacz i popularyzator literatury karaibskiej opowie o 40-leciu organizacji literackiej Apples and Snakes.

Profesor Rafał Szczerbakiewicz opowie o cyklu powieści fantastycznonaukowych chińskiego pisarza Liu Cixina.

W 369 odcinku słuchowiska „Bazarek” Zosia ma system, a Bobasińska idzie do urzędu.

W programie także rozmowy o książkach i książki w prezencie: od wydawnictwa Nasza Księgarnia i wydawnictwa MG.

Ruiny pałacu w Parku Szeptyckich w Łaszczowie, które staną się podstawą do wybudowania Domu Komedii Aleksandra Fredry. Fot. Piotr Piela

Exit mobile version