15.06.2023 Informator kulturalny

349317529 219601547487273 7572438108347441377 n 2023 06 15 111236

Wielokulturowy Lublin już po raz 16.

Rozpoczyna się 16. edycja wydarzenia – Wielokulturowy Lublin.

To projekt artystyczno-edukacyjny, prezentujący kulturę mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych i wyznaniowych obecnych w Lublinie i regionie. Opowiada zarówno o historii, jak i o współczesnym obliczu Lublina, które powiązane jest z przenikającymi się obyczajami osób o różnorodnym pochodzeniu i modlących się w różnych świątyniach i miejscach spotkań – mówią organizatorzy.

Wielokulturowy Autobus, który odwiedza miejsca związane z życiem codziennym mniejszości, w tym roku wyjedzie na ulice miasta w sobotę i niedzielę.

Dziś organizatorzy zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych Lublina i powiatów sąsiadujących do udziału w wyjątkowej grze.

W ciągu 2 dni odwiedzą kilkanaście punktów na mapie naszego miasta. W punktach tych spotkają reprezentantów mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych i wyznaniowych, którzy będą opowiadać o swoich kulturach i tradycjach. Na podstawie tych rozmów zespoły będą uzupełniać Kartę Gry. Odpowiedzi ocenią reprezentanci wraz z koordynatorką gry.

Wielokulturowy Lublin potrwa do niedzieli, a szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia.

Artyści Nieprzetartego Szlaku znów w Lublinie

W Lublinie rozpoczynają się 33. Międzynarodowe Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku. To przegląd teatrów, których aktorzy zmagają się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. W tym roku motywem przewodnim imprezy jest „Dom”.

Jak podkreślają organizatorzy – wydarzenie ma przede wszystkim wymiar integracyjny. Oprócz występów artystycznych zaplanowano warsztaty arteterapeutyczne dla instruktorów, podopiecznych czy wolontariuszy.

Artyści Nieprzetartego szlaku zaprezentują swoją twórczość – między innymi – w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

Wydarzenie potrwa do 18 czerwca.

Kryminalne Czwartki w Polskim Radiu Lublin

W Polskim Radiu Lublin kolejna odsłona cyklu Kryminalne Czwartki w Lublinie.

Na dzisiejsze spotkanie z Bartoszem Sczygilskim zaprasza kierownik Biura Promocji i Projektów Radia Lublin – Agata Koss-Dybała. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Spotkanie w Polskim Radiu Lublin przy ul Obrońców Pokoju 2 rozpocznie się o godz.18.00.

W Lublinie rozpoczyna się festiwal „Lubelska scena poetycka”

„Organizując drugą edycję festiwalu chcemy tworzyć przestrzeń do twórczej ekspresji, a także rozmów o sztuce w różnych jej formach. W centrum stawiamy poezję, jednak w programie nie zabraknie akcentów muzycznych i wizualnych. Poza klasycznymi spotkaniami odbędą się także sety poetyckie i poetycko-muzyczne. W ramach festiwalu posłuchamy zaproszonych gości, ale własną twórczością będzie mógł podzielić się każdy: na open mic’u i na slamie.

W tym roku na scenie festiwalowej zobaczymy osoby, które niedawno debiutowały (Kinga Skwira i Julek Rosiński) i dobrze znane nazwiska (Jakub Kornhauser). Ale przede wszystkim posłuchamy wierszy, które chodzą swoimi drogami, a ich autorzy poszukują nieustannie nowych sposobów mówienia o świecie” –  mówią organizatorzy wydarzenia.

Festiwal w Muzeum Józefa Czechowicza przy ul Złotej 3 potrwa do 17 czerwca.

Wydarzenie jest częścią projektu „Z frazą”. Działanie realizowane w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Stulecie „Reflektora” w Muzeum Czechowicza

Także Muzeum Czechowicza – dokładnie w setną rocznicę publikacji pierwszego numeru awangardowego pisma „Reflektor” – zaprasza na wernisaż wystawy „Reflektor. 1923-2023”.

Ekspozycja będzie opowieścią o narodzinach nowoczesnej literatury w Lublinie. Zobaczyć można niepokazywane do tej pory materiały związane z działalnością grupy awangardowej „Reflektor” oraz czasopisma o tej samej nazwie.

Przedstawimy rękopisy młodego Józefa Czechowicza oraz innych poetów lubelskich – Konrada Bielskiego, Wacława Gralewskiego oraz Stanisława Grędzińskiego.

Wystawa przedstawia propagowany na łamach „Reflektora” model Nowej Sztuki. Łączył on różnorakie nurty estetyczne kształtujące oblicze rodzimej i europejskiej literatury lat 20. minionego stulecia.

Wernisaż rozpocznie się w Muzeum Józefa Czechowicza o godz. 18.00.

Fot. Wielokulturowy Lublin FB

Exit mobile version