„Trenuj jak żołnierz”. Rozpoczęły się szkolenia ochotników

dsc 9262 2023 05 07 195223

Pierwsza grupa rozpoczęła szkolenia w projekcie „Trenuj jak żołnierz”. Jest to poszerzona wersja trwających już szkoleń „Trenuj z wojskiem”, dla ochotników, którzy chcą nauczyć się podstawowych umiejętności wojskowych. Zajęcia odbywają się w jednostkach w całej Polsce.

CZYTAJ: Płk Jerzy Flis o projekcie „Trenuj z wojskiem”: Szkolenia będą prowadzili doświadczeni instruktorzy, weterani misji wojskowych

Od wczoraj (06.05) trwają ćwiczenia na terenie m.in. batalionu dowodzenia 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie.

– Zgodnie z programem pierwsze zajęcia to głównie teoria – mówił w Polskim Radiu Lublin szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Jerzy Flis. – Pierwszy etap to będzie zapoznanie się z jednostką wojskową. Przeprowadzenie podstawowych szkoleń – bezpieczeństwo i higiena pracy. To naprawdę podstawy, tak aby ten drugi etap nie był już przepełniony tylko teorią. W większości będzie to szkolenie praktyczne z podstaw żołnierskich – znajomość i umiejętność posługiwania się bronią, strzelania, praktyka, umiejętności medyczne i przetrwania na polu walk. Te osoby zasilą pasywne rezerwy.

– W obecnych, dość trudnych czasach, kiedy za wschodnią granicą toczy się wojna, takie umiejętności mogą ratować życie nasze i naszych najbliższych – mówił w Polskim Radiu Lublin szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Jerzy Flis. – Dzisiaj, chociażby umiejętność zachowania się w tych trudnych sytuacjach, których obyśmy nigdy nie doświadczyli, ale nigdy nie wiadomo. Jeżeli taka osoba jest przeszkolona z tych podstaw, nie mówię o umiejętności strzelania, ale umiejętność ukrycia się, zachowania się w przypadku jakiegoś niebezpieczeństwa to jest dużo. Nie trzeba być w lesie, żeby umieć przetrwać, bo może się wydarzyć jakieś nieszczęście nawet w wyniku jakiegoś lokalnego kataklizmu.

– To druga edycja ministerialnego programu pod hasłem” Trenuj Jak Żołnierz”. Składa się z dwóch etapów – mówi podporucznik Konrad Zdunek z 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie. – Jesteśmy na etapie prezentacji sprzętu. Mamy tutaj sprzęt bojowy występujący w jednostce jak również sprzęt łączności. W kolejnym etapie żołnierze zapoznawani są z taktyką, musztrą, jak również ze strzelaniem. Kończy się to wszystko złożeniem przysięgi oraz przejściem żołnierzy do rezerwy pasywnej.

– Takie szkolenia są ważne choćby ze względu na to co dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów – mówią uczestnicy. – Warto mieć podstawowe umiejętności, umieć obronić swoją rodzinę.

Za tydzień odbędą się szkolenia na terenie Centrum Szkolenia Inżynieryjno – Lotniczego w Dęblinie. Drugi etap zaplanowano w lipcu w Dęblinie i sierpniu w Lublinie. Szkolenie zakończy przysięga wojskowa.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

RMaj / opr. AKos

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version