19 maja obchodzony jest Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego.
Od 2019 roku przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie działa Bank Mleka Kobiecego. W tym czasie dawczynie przekazały w sumie około 230 litrów mleka. Jak podkreśla dr n. med. Justyna Domosud, kierownik Banku Mleka Kobiecego SPSK1 w Lublinie, obserwowany jest bardzo pozytywny trend polegający na tym, że coraz więcej matek chce zostać dawczyniami. Dawczynie to często matki wcześniaków, których dzieci same przez jakiś czas po urodzeniu karmione były mlekiem z banku mleka.
Mleko kobiece jest bardziej wartościowe niż mleko modyfikowane. Eksperci wskazują na jego unikatowy skład, w którym najlepiej dobrane są proporcje białek, cukrów i tłuszczy. Wyłącznie pokarm kobiecy zawiera przeciwciała, czyli immunoglobulinę.
Aby zostać dawczynią, trzeba być osobą zdrową, mamą noworodka lub dziecka do pierwszego roku życia. Następnie pokarm otrzymany od dawczyń musi przejść badania mikrobiologiczne w celu sprawdzenia poziomu bakterii. Od dawczyni pobierana jest także krew do badania wirusologicznego. Po upewnieniu się, że pokarm jest bezpieczny, mleko poddawane jest pasteryzacji.
RL / PAP / opr. WM
Lublin, 18.05.2023, fot. Iwona Burdzanowska