Śmiertelny wirus znów uderzył. Setki martwych ptaków w Lubelskiem

chroicocephalus ridibundus summer 2023 05 12 182527

Ponad 400 martwych dzikich ptaków znaleziono na terenie Międzyrzeckich Jeziorek, a ponad 70 na wyspie wiślanej w gminie Wilków w powiecie opolskim. To głównie mewy śmieszki. U padłego ptactwa potwierdzono ptasią grypę. Padłe zwierzęta trafią do utylizacji, a służby rozpoczęły działania, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się śmiertelnego wirusa.

Niespecyficzne objawy

– Wykryty u dzikiego ptactwa wirus może dawać niespecyficzne objawy – mówi wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Piotrowski. – Ten wirus jest o tyle nietypowy, że nie daje takich objawów jak klasyczny. To jest jakiś serotyp, który działa z pewnym opóźnieniem. Tak czy inaczej, jest to dla ptaków śmiertelny wirus. W przypadku grypy cały czas jest ryzyko przeniesienia się, ponieważ to jest wirus bardzo zmienny. Może być tak, że przy jakimś pasażowaniu będzie wyglądał całkowicie inaczej.

Służby weterynaryjne wdrożyły działania, aby ustrzec hodowlę drobiu przed zakażeniem wirusem ptasiej grypy. – Teren w powiecie opolskim jest w miarę bezpieczny, ponieważ tam fermy drobiu są rzadkością. W Międzyrzecu jest inna sytuacja, ponieważ tam są fermy, ale w dość bezpiecznej odległości. Te ptaki raczej nie bytują w bezpośrednim pobliżu ferm. Nie ma specjalnego zagrożenia, ale cały czas wszyscy monitorują i informują hodowców o zagrożeniu – dodaje Paweł Piotrowski.

CZYTAJ: Kaniowola: ognisko ptasiej grypy zlikwidowane. Uśpiono 40 tys. kaczek

Wyznaczono strefy zakażenia

Na terenach, gdzie potwierdzono ogniska ptasiej grypy, wyznaczono strefy zakażenia. Obowiązują tam rozporządzenia wydane odpowiednio przez wojewodę lubelskiego i powiatową lekarz weterynarii w Białej Podlaskiej. – W tej strefie obowiązuje zwiększona bioasekuracja, czyli maty dezynfekcyjne przy wjazdach, wyjazdach i przed budynkami, gdzie utrzymujemy drób – wskazuje powiatowa lekarz weterynarii w Białej Podlaskiej, Renata Izdebska. – Zwiększona jest podstawowa higiena, czyli mycie rąk, dezynfekcja. Oczywiście obowiązuje zakaz wstępu osobom postronnym. Inne środki ostrożności to: dezynfekcja wszystkich pojazdów, które wjeżdżają na teren gospodarstw utrzymujących drób, utrzymywanie kur w zamknięciu, zakaz pojenia i karmienia na zewnątrz. Chodzi o ograniczenie dostępu drobiu do ptaków dzikich. 

CZYTAJ: Ptasia grypa w Lubelskiem. Kilkaset martwych ptaków

Teren, gdzie wykryto ptasią grypę, zabezpiecza policja. Straż pożarna odławiała martwe ptaki. – Straż pożarna na dzień dzisiejszy udostępnia sprzęt w postaci łodzi powiatowemu lekarzowi weterynarii – mówi młodszy brygadier Paweł Jakubowicz z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Międzyrzecu Podlaskim. – Tam strażacy w pełnym rygorze, w pełnym zabezpieczeniu, przy pełnej dezynfekcji podejmują czynności, które są wskazywane przez powiatowego lekarza weterynarii. Jeżeli jest konieczność, wówczas podejmujemy padłe ptaki, które są podejrzane o ptasią grypę.

Hodowca drobiu w gminie Międzyrzec Podlaski Jerzy Łukaszuk na terenie swojej fermy wprowadził dodatkowe obostrzenia. – Podchodzimy i na spokojnie, i “na nerwowo” – mówi hodowca. – Na spokojnie, bo to nie jest pierwsza taka sytuacja. Już mieliśmy takie w okolicy. Cały czas jesteśmy czujni. Ściśle obserwujemy tę sytuację, współpracujemy ze służbami weterynaryjnymi, z powiatem, a u siebie zachowujemy jak największą bioasekurację. Nikt ze wsi nie może przywieźć do mnie słomy. Chodzi o podściółki, bo to też jest spryskiwane, ale w tym okresie nikt nie może na fermę wjechać. Oprócz paszy, bo ona musi przyjechać. Ale jest odpowiednio zabezpieczona.

Apel do mieszkańców

Teren Międzyrzeckich Jeziorek, gdzie potwierdzono ognisko ptasiej grypy, należy do osób prywatnych. – Zdarza się, że ludzie chodzą tam łowić ryby. Zwracamy się do mieszkańców z prośbą, żeby ograniczyli kontakty i nie chodzili w tamte rejony, po to, aby nie przenieść tego wirusa do gospodarstwa i nie zarazić swojego drobiu. Chodzi o to, żeby nie chodzili tam, unikali spacerów z psami, wędkowania, tak, żeby ograniczyć kontakt z tym wirusem – zaznacza Renata Izdebska. 

W wyznaczonych strefach zakażenia obowiązuje też zakaz organizowania targów i wystaw, gdzie są gromadzone drób i inne ptaki, oraz zakazuje się targowiskowej sprzedaży mięsa drobiowego i jaj.

Wyznaczone strefy zakażenia, gdzie obowiązują obostrzenia, to cały teren gminy Wilków w powiecie opolskim, miejscowości Brześce i Janowiec w powiecie puławskim oraz miejscowości Zahajki i Bereza w powiecie bialskim.

MaT / opr. WM

Fot. © Hans Hillewaert, wikipedia.org, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 

Exit mobile version