Remont za miliony. Okulistyka stawia na chirurgię jednego dnia

okulistyka 2023 05 27 165934

Rusza remont dawnego pałacu Chrzanowskich przy ul. Chmielnej w Lublinie, gdzie mieści się lubelska okulistyka. Po zakończeniu inwestycji wartej ok. 32 mln zł będą realizowane w tym miejscu głównie zabiegi tzw. chirurgii jednego dnia, których liczba ma przekroczyć tysiąc miesięcznie.

– Cieszymy się, że Ministerstwo Zdrowia podpisało umowę ze Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1 w Lublinie na sfinalizowanie dotacji w wysokości 32 mln zł, co oznacza w praktyce rozpoczęcie generalnego remontu budynku przy ul. Chmielnej 1, tzw. pałacu Chrzanowskich, gdzie mieszczą się teraz m.in. poradnie okulistyczne i część dydaktyczna – powiedział kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie prof. Robert Rejdak, dodając, że trwają właśnie przygotowania do remontu, który ruszy jeszcze w czerwcu.

CZYTAJ: Nie tylko okulistyka. Prof. Robert Rejdak o współpracy z uczelnią ze Lwowa

Innowacyjne terapie

Wyjaśnił, że inwestycja obejmuje powstanie bloku operacyjnego, który dedykowany będzie przede wszystkim tzw. chirurgii jednego dnia. – W tym budynku będą realizowane jednodniowe procedury operacyjne dotyczące całego spektrum zabiegów okulistycznych. Nurtem wiodącym będą innowacyjne terapie chorób plamki, które w tej chwili są epidemią naszych czasów. Co prawda, jesteśmy zmęczeni tym słowem po koronawirusie, ale niestety choroby cywilizacyjne jak np. cukrzyca, zwyrodnienia odciskają również swoje piętno na chorobach oczu – ocenił kierownik.

Sprecyzował, że plamka to jest newralgiczny obszar siatkówki oka, który warunkuje np. czytanie, widzenie barw, rozpoznawanie twarzy. – Z chorą plamką nie da się zarówno wykonywać zawodu, jak i funkcjonować samodzielnie, ponieważ w przypadku tych chorób grozi inwalidztwo, kalectwo i całkowita zależność od otoczenia, opieki, rodziny – dodał prof. Robert Rejdak.

Jedyni w Polsce

Przypomniał, że lubelska okulistyka już od dekady rozwija się w tym kierunku, aby wprowadzać innowacyjne formy leczenia i diagnostyki – w dużej mierze dotyczy to właśnie chorób plamki, jak i urazów narządu wzroku, czy chorób okulistyki dziecięcej. – Jako jedyni w Polsce jesteśmy w Europejskiej Sieci Ośrodków Referencyjnych w zakresie chorób rzadkich oczu. Rozwijamy również badania dzieci i młodzieży dotyczące całego spektrum chorób okulistycznych – przekazał szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1, dodając, że Lublin jest również uznanym ośrodkiem kształcącym kadry zarówno z Polski i z całego świata.

CZYTAJ: Skuteczniejsze leczenie oczu. W Lublinie powstanie nowoczesne centrum

Zaznaczył jednocześnie, że klinika jest przygotowana pod względem kadrowym i rozwijania działalności w tym kierunku, a remont ma pomóc w osiągnięciu celów, zarówno w sferze naukowej, prowadząc badania, jak i klinicznej dotyczącej przede wszystkim leczenia pacjentów.

– Remont generalny pozwoli nam uruchomić najnowocześniejszy blok operacyjny dla klinik okulistycznych, z najlepszym sprzętem, gabinetami zabiegowymi i całą diagnostyką. W związku z tym zakładamy, że będziemy mogli leczyć ok. 30-40 proc. więcej pacjentów. Obecnie wykonujemy ok. 800 zabiegów miesięcznie, a myślimy, że jesteśmy w stanie przekroczyć tysiąc po remoncie – powiedział prof. Rejdak.

Dodał, że zakończenie prac budowlanych planowane jest w ciągu dwóch lat.

PAP / RL / opr. WM

Fot. Google Maps

Exit mobile version