Pokazy na fontannie multimedialnej wracają na plac Litewski [PROGRAM]

kra 4198 2023 05 01 123405

Wracają pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Sezon zainaugurują spektakle „Wieniawski IMPRO” oraz „Unia Narodów”.

W maju zaplanowano łącznie 10 pokazów, które będą odbywać się w weekendy od godziny 21.00. Wśród nich znajduje się premierowe widowisko „Lublin is YOUth”.

CZYTAJ: „Jawor – u źródeł kultury”. Zwycięzcy będą reprezentować region na festiwalu w Kielcach

Dzisiejszy (01.05) pokaz zaplanowano na godz. 21.00. Będzie to Wieniawski IMPRO/ Unia Narodów.

W Lublinie uruchomiono także pozostałe miejskie fontanny – w Parku Ludowym oraz w Ogrodzie Saskim.

Unia Narodów (reż. Łukasz Witt – Michałowski) – długość: 12 min

Unia Narodów to alegoryczna opowieść o kształtowaniu się relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. To opowieść o trudnym związku równych sobie i nieraz skonfliktowanych na przestrzeni wieków państw, które w czasach, gdy Europa krwawiła od ciągłych wojen potrafiły dostrzec, że samotna walka i chwilowe sojusze są drogą donikąd. Mądrość, która pozwoliła zrozumieć, że prawdziwe bezpieczeństwo i rozwój można uzyskać łącząc swe siły zaowocowała unią narodów, która przetrwała 409 lat, a jej ukoronowaniem stało się jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów, która wprowadziła Polskę i Litwę w Złoty Wiek rozwoju. Siłą sprawczą tych zmian byli nie królowie i rządy, lecz obywatele. Narrację naszego pokazu oparliśmy na Oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej autorstwa oksfordzkiego profesora Roberta Frosta,opowiadającej o kształtowaniu się państwa opartego na konsensusie, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, budowanego odgórnie i oddolnie na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju.

Wieniawski IMPRO (muzyka: Gabriel Menet) – długość: 10 min

Muzyka  stanowiąca tło oraz wyznaczającą dynamikę pokazu “światło i dźwięk” na fontannie  przygotowana została przez Gabriela Meneta (lubelskiego muzyka i kompozytora). Ścieżka dźwiękowa inspirowana jest twórczością Henryka Wieniawskiego (urodzonego w Lublinie, jednego z najsłynniejszych kompozytorów polskich). Frazy kompozycji Wieniawskiego pochodzące głównie z Scherzo Tarantelle Op. 16 poddane zostały nowoczesnej interpretacji przy wykorzystaniu współczesnych narzędzi instrumentalnych.

Harmonogram pokazów:

01.05.2023 pn. – Wieniawski IMPRO, Unia Narodów
02.05.2023 wt. – Czarcia Łapa,

05.05.2023 pt.  – Czarcia Łapa, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Anioły Lubelskie
06.05.2023 sb. – Symfonia Nauki, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Sen o Mieście
12.05.2023 pt. – Wieniawski IMPRO, Wydarzenia Kulturalne
13.05.2023 sb. – Czarcia Łapa, Unia Narodów
19.05.2023 pt. – Symfonia Nauki, Historia Placu Litewskiego na wesoło
20.05.2023 sb. – Wieniawski IMPRO, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Anioły Lubelskie
26.05.2023 pt. – pokaz ESM v PL, Symfonia Nauki
27.05.2023 sb. – pokaz ESM v EN, Czarcia Łapa

PaSe/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Exit mobile version