Park w Leśnej Podlaskiej znów będzie tętnił życiem. Gmina planuje rewitalizację

tree 1750784 1920 2023 05 24 193432

Park w Zespole Oświatowym w Leśnej Podlaskiej odzyska swój dawny blask. Został wpisany na listę zabytków województwa lubelskiego, a gmina, do której należy, zamierza przeprowadzić jego rewitalizację.

Historia parku

– Park w Zespole Oświatowym został ukształtowany w latach 20. i 30. ubiegłego wieku, wraz z alejami grabową i jesionową – mówi lubelski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski. – Aleja grabowa została zaprojektowana jako droga między właściwym terenem parku a stadionem. Została połączona z mostkiem nad kanałem. Drugi mostek prowadził na wyspę znajdującą się pośrodku zbiornika wodnego w centralnej części parku. Niestety po II wojnie światowej wycięto część starodrzewu. Wprowadzono nowe nasadzenia, było ok. 700 topoli, oraz wykonano oświetlenie parku. Nadal można wyróżnić w nim elementy funkcjonalno-przestrzenne – od północy właśnie aleję grabową, potem aleję jesionową. Zachował się także starodrzew z drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Najcenniejsze drzewa w parku to okazy sięgające wieku XVIII. To jest olsza czarna uznana za pomnik przyrody oraz kilkanaście drzew z gatunku topola biała.

CZYTAJ: Nie tylko język. Ukraińska szkoła w Lublinie uczy i wspiera

Niegdyś tętnił życiem

Park popadł w ruinę w latach 90. Dziś mieszkańcy Leśnej Podlaskiej czekają na jego rewitalizację i wspominają czasy jego świetności. – Przez park chodziłam co dzień do szkoły. To były lata 50. Do liceum też chodziłam przez park. Tętnił życiem. W parku odbywało się życie kulturalne – opowiadają mieszkańcy. – Wspominam go z sentymentem. Bardzo dobrze, że jest rewitalizowany, bo przez długi czas był zaniedbany. Teraz mają powstać alejki, atrakcje. W Leśnej w zasadzie nie ma takiego parku, więc jest potrzebny. Jest blisko dwóch szkół, blisko kościółka. Tam były stawy, na których jeździliśmy na łyżwach. Bardzo to wspominam. Jak po iluś latach byłam w tym parku i zobaczyłam, że jest zarośnięty i zaniedbany, zrobiło mi się szkoda. Tak jakby coś umarło. Chciałabym, żeby park nie był unowocześniany, tylko żeby została jego dusza. W tym parku jest dąb miłości. Chodziliśmy tam od dziecka, a mam już ponad 50 lat.

Jakie prace planuje wykonać gmina w ramach rewitalizacji parku?

– Przygotowaliśmy projekt rewitalizacji i odtworzenia struktury lat 20. i 30. ubiegłego wieku – mówi wójt gminy Leśna Podlaska Paweł Kazimierski. – W tych latach park został utworzony na dawnych ogrodach przyklasztornych. To park z bardzo ciekawą infrastrukturą, ponieważ była to infrastruktura już wtedy oświetlona, z alejami, z małym amfiteatrem, z oczkami wodnymi. Taki właśnie charakter chcemy przygotować – aby były to odtworzone aleje, aby był amfiteatr.

Na rewitalizację parku gmina chce pozyskać pieniądze z Polskiego Ładu. Złożyła już wniosek na dofinansowanie inwestycji w wysokości 3,5 mln zł.  

Park w Leśnej Podlaskiej powstał na bazie dawnych ogrodów przyklasztornych. Utworzyły go mniszki prawosławne w czasach, kiedy Leśna Podlaska była ośrodkiem prawosławia.

Gmina planuje też zagospodarować teren w pobliżu parku – to jest 16 hektarów. W tym celu we wtorek (30.05) ma odbyć się spotkanie z konserwatorem zabytków, architektami i urbanistami.

MaT / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version