Dziś (31.05) Światowy Dzień Bez Tytoniu. Tymczasem według danych Polskiej Akademii Nauk 28,8 procent dorosłych Polaków codziennie pali papierosy. O szczegółach Magdalena Kowalska:
Ponad 8 mln Polaków pali papierosy
Choć z wyliczeń naukowców wynika, że każdy papieros skraca życie o 11 minut, to ponad 8 milionów Polaków nie przejmuje się tym faktem i nie zrywa z nałogiem. Jednak coraz częściej zamiast tradycyjnego “dymka” Polacy sięgają po e-papierosy: – Paliłam tradycyjne papierosy i przerzuciłam się na e-papierosa, ponieważ była to dla mnie tańsza opcja. Pale tylko tradycyjne, kiedyś próbowałem “elektryków”, ale jakoś mi nie podeszły. Jestem nałogowym palaczem.
CZYTAJ: Skakał po samochodzie i kopał karoserię. To miała być zemsta, lecz pomylił auta [WIDEO]
Jaki są skutki palenia papierosów?
– Skutki palenia papierosów są powszechnie znane, ale warto o nich przypominać – mówi mówi Renata Bezłada z oddziału promocji zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – W papierosach tradycyjnych jest bardzo dużo związków chemicznych. Jest to 7 tys. związków, z czego udowodniono, że 70 z nich jest rakotwórczych i ma działanie toksyczne na nasz organizm, szczególnie na układ sercowonaczyniowy i oddechowy. Powoduje on wiele chorób. Palacze mają gorszą kondycje fizyczną, czują się gorzej, trudniej się im skupić i przede wszystkim im dłużej palą, tym stopień uzależnienia od nikotyny jest wyższy i trudniej im rzucić palenie.
E-papieros nie jest zdrową alternatywą papierosa tradycyjnego
Papierosy elektroniczne miały być przejściową formą – od papierosów tradycyjnych do rzucenia palenia. Tymczasem dla wielu osób stały się po prostu innym rodzajem uzależnienia. Tymczasem jak podkreśla Renata Bezłada z oddziału promocji zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, nie można traktować e-papierosa jako zdrowej alternatywny papierosa tradycyjnego: – Jest tu szereg substancji i niektóre z nich też mają udowodnione działanie rakotwórcze. Na całym świecie obserwuje się różne przypadki osób również młodych, które trafiają do szpitala w ciężkim stanie. Duszące się, które posiadają jakieś zwłóknienia właśnie w wyniku używania e-papierosów. Najczęściej jest to związane z nieumiejętnym używaniem e-papierosów, czyli używaniem zbyt często i nie jako środek pomagający nam walczyć z nałogiem nikotynowym, ale jako środek, po który często młodzież sięga jako po swojego pierwszego papierosa.
Mimo zmniejszonej liczby palaczy, w szpitalach nie widać tendencji spadkowej
– W 1985 roku papierosy paliło 60% dorosłych Polaków, dziś to prawie 29%. Jednak na oddziałach onkologicznych jeszcze nie widać tendencji spadkowej jeśli chodzi o liczbę zachorowań na raka płuc – mówi doktor nauk medycznych Tomasz Jankowski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Na razie tej tendencji nie widzimy, ponieważ ta moda na rzucanie palenia i moda na nie palenie jest od kilku, kilkunastu lat dopiero tak widoczna. W związku, z czym nadal mamy pacjentów, którzy palą bądź palili 30-40 lat temu. Głównie osoby starsze chorują np. na raka płuc i mamy osoby po 60 roku życia, które palą od 40 lat.
Bezpłatne badania płuc
Dla wieloletnich palaczy Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie prowadzi program bezpłatnych badań płuc. Skorzystać mogą z niego osoby w wieku 55-74 lat, które mają za sobą co najmniej 20 paczkolat oraz osoby w wieku 50-74 lata, które również mają za sobą co najmniej 20 paczkolat, ale są obciążone dodatkowym czynnikiem ryzyka. Pod pojęciem paczkolat, kryje się liczba paczek papierosów wypalanych dziennie pomnożona przez liczbę lat nałogu. – Do tej pory z naszego programu skorzystało około 1000 osób – mówi Jacek Woźniak z Centrum Innowacyjnych Terapii SPSK 4 w Lublinie. – Program trwa już od zeszłego roku i będzie trwał do końca tego roku, także wszystkich chętnych zapraszamy. Zgłosiło się do tej pory około 1000 osób. Część z nich została oczywiście zakwalifikowana do programu, także można tutaj bezpłatnie i bez skierowania skorzystać z tej tomografii komputerowej, przebadać się jak najbardziej. Zachęcamy, bo wiadomo, że rak płuc znajduje się w pierwszej trójce śmiertelności w Polsce, więc można skorzystać z tego badania profilaktycznego, przekonać się od swoim stanie zdrowia.
Tomografia komputerowa pozwala na wczesne wykrycie zmian w płucach i skierowanie do ewentualnego leczenia.
CZYTAJ: Sucha ściółka i zagrożenie pożarowe. Strażacy apelują o ostrożność
Zgłoszenia do programu badań płuc przyjmowane są pod numerem telefonu 81 72 44 434 czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 12. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej szpitala klinicznego numer 4 w Lublinie. Program bezpłatnych badań prowadzony jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej.
MaK / opr. AKos
Fot. pixabay.com