Od 6 lat gmina Jastków przywraca świetność Zespołowi Pałacowo-Parkowemu w Panieńszczyźnie. Za swoje starania została w tym roku nagrodzona Laurem Konserwatorskim. Dziś (11.05), przyszła pora na zaprezentowanie efektów tej pracy.
Jastków: pałac z Laurem Konserwatorskim i odzyskaną świetnością
– Zaczęliśmy od izolacji zewnętrznych, elewacji, dachu, okien i drzwi – mówi wójt gminy Jastków Teresa Kot. – W większości wszystkie pomieszczenia są zrobione tak jak sala wielofunkcyjna, balowa. Zostały jeszcze dwie sale, gdzie są piękne sufity we freskach. Natomiast nie starczyło czas ani pieniędzy, ale myślę, że przywróciliśmy ten obiekt do świetności na kolejne 100 lat, ponieważ wszystko to zostało gruntowanie wyremontowane. Rewitalizacja klatki schodowej, mozaiki an schodach. Zachowane są takie elementy jak okiennice, zapinki do okiennic. Na górze jest sala konferencyjna, gdzie jest piękny sufit i biblioteka.
Pierwsze wzmianki o pałacu pochodzą z XIII wieku, ale historia o budynku i jego terenie zaczyna nabierać kształtu od połowy XIX wieku. Wówczas jedna z córek właścicieli obiektu – Karolina z Morawskich – wyszła za mąż za filantropa Ignacego Budnego i przejęła wraz z małżonkiem cały teren w ramach posagu.
CZYTAJ: Jastków: pałac z Laurem Konserwatorskim i odzyskaną świetnością
– I to jest historia, która nadaje świetności temu obiektowi – uzupełnia wójt Kot. – Bo zarówno Ignacy Budny jak i późniejszy tutaj właściciel Nikodem Budny to byli znakomici gospodarze. Obydwaj mieli wykształcenie wyższe, rolnicze. Oni rozwijali gospodarkę, w różnych okresach było ponad 4 tys. hektarów w całej okolicy. Zajmowali się hodowlą bydła. Mieli dwie stajnie jeśli chodzi o konie. Nieopodal na stawach była produkcja ryb, gorzelnia, młyn. Również produkowali wina, bo niedaleko stąd jest majątek na Wygodzie, gdzie był owocowy sad. Był wielkim filantropem i jest w dużej części fundatorem Muzeum na Zamku.
Od 2002 roku w Pałacu w Panieńszczyźnie mieści się Urząd Gminy Jastków. Rewitalizacja, jak dotąd, kosztowała ponad 10 milionów złotych. Część została sfinansowana m.in. ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a także wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Zespół Pałacowo-Parkowy w Panieńszczyźnie został wpisany do rejestru zabytków w 1977 roku.
EwKa / opr. AKos
Fot. Piotr Michalski