Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bystrzycy.
Powstała w 1976 roku placówka kształcenia specjalnego przeznaczona jest dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem, niepełnosprawnością ruchową oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi.
“Ta inwestycja jest dla nas bardzo ważna”
Ośrodek dzieli się na szkołę podstawową specjalną oraz szkołę specjalną przysposabiającą do pracy. Dotychczasową siedzibą placówki jest pałac z drugiej połowy XVIII wieku. Nowy budynek będzie miał centralne ogrzewanie z pompą ciepła, fotowoltaikę oraz plac zabaw. Będzie to dwukondygnacyjny budynek o powierzchni ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych – mówi starosta lubelski Zdzisław Antoń. – Podzielony został na segmenty z łącznikami, w których znajdują się: szkoła, w tym sale lekcyjne, pracownie: ceramiczna, gospodarstwa domowego, stolarska, komputerowa; sale do terapii, doświadczania świata, integracji sensorycznej, sale do zajęć rewalidacyjnych oraz warsztaty terapii zajęciowej, biblioteka, świetlica, gabinety pedagoga, psychologa z pokojem wyciszeń oraz gabinet lekarski. Drugą częścią jest stołówka z całym zapleczem przyrządzania posiłków i magazynowania oraz pomieszczeniem socjalnym dla pracowników obsługi, internat – w tym m.in. dziewięć pokoi czteroosobowych, cztery pokoje dwuosobowe, przedpokoje, łazienki, pokoje wychowawców z łazienkami, izolatka.
CZYTAJ: Minister Czarnek w Bystrzycy: Chcemy stworzyć odrębną pulę środków na szkoły specjalne
Dodatkowo w budynku znajdzie się przedszkole dla dzieci z dwiema salami. Osobnym obiektem będzie dwukondygnacyjny dom jednorodzinny o powierzchni 148 metrów kwadratowych, który zostanie wykorzystany do aktywizacji społecznej i zawodowej podopiecznych ośrodka. – Przeznaczony będzie na praktyczne zajęcia domowe, które są elementem usamodzielnienia w procesie edukacyjnym i wychowawczym – mówi Zdzisław Antoń. – W nowo wybudowanym ośrodku będziemy mieć 44 miejsca noclegowe. W tym internacie będzie możliwość pobytu dla 44 osób, natomiast w szkole będzie mogło się uczyć 80 wychowanków.
Placówka zapewnia uczniom i wychowankom zajęcia dostosowane do ich potrzeb i możliwości: – Prowadzone są zajęcia rozwijające zainteresowania plastyczne, muzyczne, teatralne, komputerowe, sportowe i kulinarne. Placówka integruje wychowanków z uczniami ze szkół ogólnodostępnych poprzez ich udział w konkursach i zawodach sportowych – podkreśla Zdzisław Antoń.
“Powstaje tu wspaniała rzecz”
– Ta inwestycja jest dla nas bardzo ważna – mówi dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bystrzycy Bożena Filipek. – Budynek, w którym obecnie funkcjonujemy, jest niedostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nowy budynek będzie nowoczesny, z pełnym wyposażeniem dla dzieci z niepełnosprawnością. Budowa jest niezwykle potrzebna.
– Powstaje tu wspaniała rzecz – mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Widzę rzecz wspaniałą, ze strony opieki nad dziećmi, sposobu podejścia do nich, empatii, ale też niezwykle wysokich kwalifikacji naszych nauczycieli. Z drugiej strony widzimy ogromne potrzeby lokalowe i wyposażenia tych szkół. To jest zresztą nasze szczególne wyzwanie w następnych latach – chcemy stworzyć odrębną pulę środków na szkoły specjalne, bo potrzeby są i będą coraz większe. Tutaj chodzą również dzieci z Lublina. Wydaje mi się, że te dwa następne lata to będzie niezwykły postęp w szkolnictwie specjalnym właśnie tutaj.
– Dziś rozpoczyna się kolejny program wsparcia inwestycji edukacyjnych – podkreśla minister Czarnek. – Chcę poprosić pana starostę, żeby złożył wniosek, bo jak złoży wniosek, to jest szansa, nie mogę przesądzić w tym momencie, bo nie widzę wniosku, ale jak pan starosta złoży wniosek, to jest szansa, że dostaniecie państwo na następne 1,5 roku do 1,5 miliona złotych na wyposażenie tej szkoły. Zachęcam do złożenia wniosku. To będzie następny wkład rządowy w to, żeby w tej szkole, która będzie świeżo wybudowana, był również nowoczesny sprzęt. Dalej będziemy o tę szkołę się troszczyć.
Obecnie w szkole mieszka 25 wychowanków, a do szkoły podstawowej i przysposabiającej uczęszcza 71 uczniów. Prowadzone są także zajęcia wczesnego wspomagania dziecka.
Według planów, dzieci mają rozpocząć naukę w nowym budynku we wrześniu przyszłego roku. Koszt inwestycji to ponad 20,5 miliona złotych, z czego blisko 16 milionów stanowi dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych. Pałac, w którym obecnie mieści się Ośrodek, ma zostać oddany właścicielom.
EwKa/ opr. DySzcz
Fot. Krzysztof Radzki