Pięć największych lubelskich uczelni podpisało porozumienie o współpracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami. UMCS, KUL, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Uniwersytet Medyczny chcą dzielić się doświadczeniami w tym zakresie oraz poprawić integrację środowiska akademickiego.
– Działając wspólnie, możemy osiągnąć więcej – mówi dyrektor Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów UMCS Alicja Borzęcka-Szajner. – Chcemy podejmować kolejne inicjatywy i mieć silniejszy głos w reprezentowaniu spraw osób z niepełnosprawnościami. Chcemy pozyskiwać środki i działać wspólnie.
CZYTAJ: Wiceminister Paweł Wdówik: człowiek z niepełnosprawnością chce normalnie żyć
– Musimy zmienić myślenie o osobach z niepełnosprawnościami – mówi Edyta Linowska z Politechniki Lubelskiej. – Do tej pory było to postrzegane w ten sposób, że osoba niepełnosprawna to ta, która jest widoczna: ma laskę czy jeździ na wózku. Natomiast obecnie najwięcej osób ma zaburzenia osobowościowe. Jest depresja, schizofrenia, napady lękowe. Tego nie da się zobaczyć gołym okiem.
CZYTAJ: Praktyki zawodowe osób z niepełnosprawnością. Znalezienie pracodawców wciąż jest trudne
Porozumienie o współpracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami zostało podpisane podczas Lubelskich Dni Integracji, które trwają w Lublinie do czwartku (25.05).
MaK / opr. ToMa
Fot. pixabay.com