W polskim seminarium w Paryżu otwarto wystawę „Papież Jan Paweł II – dar Polski dla świata” – przygotowaną przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wydarzenie rozpoczęło „Dni Kultury Polskiej” organizowane w ten weekend w stolicy Francji przez uczelnię. Wernisażowi towarzyszyła dyskusja na temat znaczenia nauczania świętego Jana Pawła II i obrony jego dobrego imienia.
CZYTAJ: Dni kultury polskiej w Paryżu. Naukowcy z KUL o Janie Pawle II
Składająca się z kilkunastu plansz wystawa opowiada o życiu i ważnych wydarzeniach pontyfikatu papieża Polaka. Prezentuje kopie cennych dokumentów oraz zdjęcia Ojca Świętego, wykonane między innymi przez Grzegorza Gałązkę – wieloletniego papieskiego fotografa i autora ujęcia, które zostało wybrane na oficjalny portret świętego Jana Pawła II.
CZYTAJ: Las pamięci Jana Pawła II posadzono w Majdanie Sopockim
– Jan Paweł II był człowiekiem wszechstronnym. Potrafił rozmawiać z każdym. Nigdy nikogo nie poróżnił. Był człowiekiem prawdy, on się jej nie bał. Był to człowiek bardzo uczciwy – wspomina Grzegorz Gałązka. W jego ocenie niedawne ataki na dobre imię Jana Pawła są skandaliczne. – Te oskarżenia nie mają żadnych podstaw. Jeżeli Jan Paweł II nie był świętym, to nie ma człowieka świętego na tym świecie – stwierdził.
CZYTAJ: Puławscy radni potępiają ataki na św. Jana Pawła II. Decyzja nie była jednomyślna
Do sprawy odnieśli się też podczas debaty eksperci Instytutu Pamięci Narodowej oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Dla mnie jest to przede wszystkim próba podważenia autorytetu Jana Pawła II wśród młodych ludzi – powiedział prof. Adam Zadroga, prorektor lubelskiej uczelni. – Warto, żeby młodzi nie tylko oglądali memy, czy jakieś prześmiewcze filmiki na temat Jana Pawła II, tylko odwoływali się do tego, co faktycznie mówił Jan Paweł II, co głosił, i jak żył – podkreślił.
CZYTAJ: Certyfikaty KUL w Paryżu. Uczelnia chce działać też w innych krajach
W ramach Dni Kultury Polskiej w Paryżu w sobotę (13.05) o godzinie 17.30 rozpocznie się panel „Język, literatura i tożsamość w czasach sztucznej inteligencji”. Dyskusja będzie dotyczyła m.in. zmian w języku polskim i jego przyszłości, języka Internetu i nowych mediów, wypowiedzi publicznych, a także literatury współczesnej i klasycznej oraz jej obecności w mediach społecznościowych. Po zakończeniu panelu w polskim seminarium, zaplanowano koncert artystów muzykologii KUL „Polska piosenka w historii. Historia Polski w piosenkach”.
W styczniu 2023 roku w Paryżu otwarto Studium KUL dla Polonii i Polaków. Do zadań placówki należy m.in organizacja studiów podyplomowych, kursów z języka polskiego i zajęć podnoszących kwalifikacje. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, a prowadzą je profesorowie i wykładowcy KUL w trybie hybrydowym.
PaSe / IAR / opr. ToMa
Fot. pixabay.com / nadesłane