“Inwestycja w przyszłość”. Szkółka leśna z systemami komputerowymi [ZDJĘCIA]

348487568 938932994095202 5713259633250454858 n 2023 05 22 213113

W Leśnictwie Lutnia należącym do Nadleśnictwa Chotyłów oddano do użytku zmodernizowaną szkółkę leśną. Szkółka przeszła gruntowny remont systemu nawadniania, budowy ujęcia wody oraz zbiorników magazynujących wodę wraz z nowoczesną rozdzielnią wyposażoną w komputerowe systemy sterowania.

“Inwestycja w przyszłość”

– Co roku w szkółce leśnej będzie produkowanych 2,5 mln sadzonek drzew leśnych – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Chotyłów Piotr Musiał. – Szkółka leśna to początek lasu, to miejsce, gdzie zaczyna się życie sadzonek. Tutaj są siane, wyrastają i stąd idą do lasu. Służą do odnowień lub zalesień.

– Ponad 99 procent szkółek leśnych w Polsce należy do Lasów Państwowych – wskazuje regionalny dyrektor Lasów Państwowych w Lublinie Andrzej Borowiec. – To coś, co nie opłaca się zwykłemu przedsiębiorcy. To inwestycja w przyszłość, bo jeśli posadzimy drzewka, to te pieniądze, ten produkt pozyskamy dopiero za sto lat. Sprzedawanie małych drzewek na zewnątrz też nie jest dochodowe. Ale jest to zrobione na wysokim poziomie. Jakość jest dobra, drzewka są zdrowe, więc przyroda i las będą zdrowe.

CZYTAJ: Zmodernizowano szkółkę leśną w powiecie bialskim

Jakie prace remontowe przeprowadzono w szkółce leśnej w Leśnictwie Lutnia?

– Szkółka została zmodernizowana w dużym zakresie, ponieważ musieliśmy wymienić całą instalację wodną – zaznacza nadleśniczy Piotr Musiał. – Była to instalacja stara i nie spełniała już żadnych wymogów. Często się psuła. Dzięki środkom z funduszu leśnego mogliśmy zainwestować tutaj pieniądze. Powstała sieć instalacji, czyli 9 kilometrów różnych zakopanych rur, których nie widać, a które prowadzą wodę. Są też zraszacze, one rozprowadzają tę wodę po kwaterach na szkółce. Przepompownia to takie centrum sterowania, gdzie leśniczy szkółkarz wybiera, które kwatery w tym momencie powinny być nawadniane lub nawożone. Dalej są dwa zbiorniki, w których jest ogrzewana woda, bo nie można podlewać zimną wodą rozgrzanych sadzonek.

– Leśnicy prowadzą zintegrowaną gospodarkę leśną – mówi zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Chotyłów, Mariusz Kiczyński. – Następuje przemiana pokoleń. Usuwamy, wycinamy drzewostany już dorodne. Na to miejsce nasadzamy młode drzewostany. Po to jest nam potrzebna szkółka. Tu jest produkcja materiału szkółkarskiego. Te sadzonki służą również odbiorcom prywatnym, nie tylko Lasom Państwowym. Najliczniejszym gatunkiem w naszym regionie jest sosna. W szkółce zajmuje ona ponad 70 procent. Następnie dąb, olsza, brzoza, świerk. To gatunki podstawowe.

400 nowych nasadzeń

Z okazji uroczystości otwarcia szkółki posadzono w jej pobliżu 400 drzew. Mają one upamiętniać św. Jana Pawła II. W akcję sadzenia drzew zaangażowali się m.in. uczniowie ze szkoły w Wólce Dobryńskiej. –  Chodzi o to, żeby było więcej tlenu na świecie. Bardzo dobrze, bo drzewa to czyste powietrze. Teraz na świecie dzieją się różne rzeczy, a zawsze takie sadzenie drzew trochę pomoże w oczyszczaniu powietrza. Potem rosną lasy, zwierzęta będą miały więcej miejsca do życia. Teraz wycinają bardzo dużo drzew. Drzewa są potrzebne do życia na Ziemi – mówią uczniowie.

CZYTAJ: „Są potrzebne do życia”. Akcja sadzenia drzew w powiecie bialskim

– Lasy są naszym dziedzictwem i bogactwem. Zajmują jedną trzecią powierzchni Polski – wskazuje wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. – Musimy o nie dbać, szczególnie w czasach, kiedy są pomysły, tak jak kiedyś, prostej sprzedaży, prywatyzacji lasów w zagraniczne ręce, a teraz próba przejęcia władztwa nad lasami przez Brukselę czy Berlin. Nie możemy doprowadzić do sytuacji takiej jak w latach 90., gdzie wiele gałęzi naszej gospodarki narodowej przeszło w obce ręce. Dlatego bronimy lasów. Musimy dbać o nasze dziedzictwo przyrodnicze. Chcemy, żeby lasy były dostępne dla każdego. Żeby można tam było chodzić na grzyby, zbierać jagody, jeździć na rowerze, korzystać z nich również w celach rekreacyjnych. Nie ukrywamy, że cały przemysł drzewny to też bardzo ważna dziedzina naszej gospodarki.

Koszt modernizacji szkółki leśnej wyniósł 3 mln zł. Dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych szkółka stała się niezależną energetycznie.

Lasy Państwowe na terenie województwa lubelskiego mają 25 szkółek leśnych.

MaT / opr. WM

Fot. Nadleśnictwo Chotyłów, Lasy Państwowe FB

Exit mobile version