Katedra i Klinika Chirurgii Naczyń i Angiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie świętuje 50-lecie swojego istnienia. W klinice przeprowadzane są w pełnym zakresie zabiegi wewnątrznaczyniowe obejmujące angioplastykę tętnic jak również leczenie tętniaków aorty brzusznej i piersiowej za pomocą stentgraftów.
CZYTAJ: Pięć dekad chirurgii naczyniowej w Lublinie
– Trzy sprawy uważam za największe osiągnięcia naszej kliniki – mówi wieloletni kierownik, a obecnie zastępca kierownika kliniki, prof. Tomasz Zubilewicz. – To po pierwsze wprowadzenie na bardzo wysokim poziomie operacji endowaskularnych leczenia tętniaków piersiowo-brzusznych z użyciem technik holograficznych. Drugi punkt: w 2012 roku wykonaliśmy po raz pierwszy na świecie przeszczep z użyciem sztucznie wyhodowanej tętnicy ludzkiej. Trzeci – rozwijanie zabiegów udrażniania na poziomie układu żylnego. Tutaj postęp dokonał się niesamowity. Gościł u nas przed laty pan prof. Peter Neglen, który jest ojcem tej technologii.
Za kilka miesięcy klinika ma przenieść się do nowego budynku szpitala przy ul. Staszica 11. Zostanie także wyposażona w nowoczesny sprzęt do wykonywania zabiegów metodą hybrydową – chirurgiczną w połączeniu z wewnątrznaczyniową.
CZYTAJ: Ptasia grypa w Lubelskiem. Znaleziono martwe ptaki
– Chcemy się nadal rozwijać – mówi kierownik kliniki prof. Piotr Terlecki. – Mamy w planie kolejny rozwój i jeżeli chodzi o zabiegi w zakresie aorty piersiowej i łuku aorty. W zakresie łuku aorty jeszcze takich zabiegów do tej pory nie wykonywaliśmy. Zabiegi takie wykonywane są zaledwie przez trzy ośrodki w Polsce. Mamy nadzieję, że w przeciągu kilku lat dołączymy do tego zaszczytnego grona. Jesteśmy akurat w trakcie przetargów, zakupu sprzętu. Mam nadzieję, że będziemy mogli korzystać z najlepszego sprzętu, jaki jest obecnie dostępny na świecie. Będzie to przekładało się na bezpieczeństwo i jakość wykonywanych zabiegów.
Klinika Chirurgii Naczyń i Angiologii SPSK1 w Lublinie wydzieliła się w 1971 roku z Kliniki Chirurgii Ogólnej. Aktualnie zespół liczy 60 osób, z czego 15 lekarzy. W klinice wykonywanych jest rocznie ponad 2 tysiące zabiegów wyłącznie na układzie naczyniowym.
EwKa / opr. AKos
Fot. Iwona Burdzanowska