Bohater i “Balladyna”. Ósmoklasiści napisali język polski [ARKUSZ CKE, ZDJĘCIA]

osmoklas 2 2023 05 23 134231

24 tysiące 273 uczniów z województwa lubelskiego przystąpiło we wtorek 23 maja do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Wśród nich jest 412 uczniów z Ukrainy.

CZYTAJ: Ósmoklasiści ruszą do piór. Trzy dni egzaminów [ZDJĘCIA]

Ósmoklasiści zmierzyli się z opowiadaniem dotyczącym spotkania z wybranym bohaterem, a temat rozprawki dotyczył tego, czy czy od nas samych zależy, jakimi jesteśmy ludźmi. Część zadań otwartych dotyczyła “Balladyny” Juliusza Słowackiego. Cały arkusz egzaminacyjny w załączniku poniżej.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Wymagania dla wszystkich uczniów są identyczne – przypomina Jolanta Misiak, dyrektor Wydziału Pragmatyki Kuratorium Oświaty w Lublinie. – W procesie przygotowania uczniowie korzystają z tzw. standardów wymagań egzaminów. One są upubliczniane, także żadnych zaskoczeń nie ma. Wymagania w stosunku do wszystkich uczniów są identyczne, natomiast są różnego rodzaju ułatwienia, dostosowania. W przypadku uczniów ukraińskich niektóre arkusze o tyle się różnią, że są tam polecenia w języku ukraińskim. Ten egzamin może być też wydłużony.

Zdaniem uczniów egzamin z języka polskiego jest z pewnością łatwiejszy niż z angielskiego: – Polskiego używa się na co dzień, więc łatwiej w nim pisać, niż główkować po angielsku. Był tekst z „Balladyny” i trzeba było ułożyć plan, co się kiedy działo. W moim opowiadaniu grałem w piłkę z Małym Księciem. Przegrywałem, ale nie poddawałem się i potem wygrywałem – o egzaminie z języka polskiego opowiadają ósmoklasiści.

Na egzaminie z polskiego uczniowie mieli do rozwiązania 18 zadań. Odnosiły się one m.in. do tekstów zamieszczonych w arkuszu: tekstu literackiego i tekstu nieliterackiego. Pierwszy z nich to fragment “Balladyny” Juliusza Słowackiego (scena wyboru Balladyny na króla), drugi to fragment artykułu Jolanty Marii Berent “Odblokuj swój talent”.

Uczniowie musieli też napisać tekst własny – wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych w arkuszu tematów. Jeden z nich to rozprawka, drugi – opowiadanie.

Pierwszy z tematów do wyboru brzmiał: “Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoje stanowisko. W uzasadnieniu odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego”.

Drugi temat brzmiał: “Napisz opowiadanie o Twoim spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej. Wasza wspólna przygoda przekona Cię, że swój cel osiąga ten, kto wytrwale do niego dąży. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową”.

Niezależnie od tego, który temat wybrali ósmoklasiści, wypracowanie powinno liczyć co najmniej 200 wyrazów.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, ale nie można go nie zdać. Wtorkowy egzamin z języka polskiego trwał 120 minut. Uczniowie mieli do zdobycia 45 punktów.

W środę ósmoklasiści będą pisać egzamin z matematyki, który potrwa 100 minut, a w czwartek egzamin z języka obcego, który potrwa 90 minut.

EwKa / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version